Szkoła wspiera akcję charytatywną Pajacyk

Strona główna

Nauczyciele

Plan lekcji

Projekty

Biblioteka

DFK

Kontakt


Księga gości

                  Szkoła dla każdego i to bez czesnego   

AKTUALNOŚCI       strona 2 przejdź dalej 


Tu można przeczytać ARCHIWUM wiadomości


„Z wizytą u sąsiadów”

Dnia 21.03.2013r uczniowie klasy I wraz z wychowawczynią p. Ewą zostali zaproszeni na przedstawienie pt. „Zwiastuny wiosny” do Publicznego Przedszkola w Mechnicy.

„Przedstawienie przygotowane przez przedszkolaków oglądaliśmy z wielkim zaciekawieniem. Koledzy zachwycili nas swoim talentem i dostarczyli nam wielu wrażeń. Świetnie zagrane i odśpiewane role nagrodziliśmy brawami’’.

Po przedstawieniu dzieci zaproszono na poczęstunek i wspólną zabawę.

Na zakończenie dzieci z przedszkola i uczniowie klasy I Społecznej Szkoły Podstawowej w Mechnicy udały się barwnym korowodem, aby pożegnać długą i mroźną zimę.


Dzień Kobiet

8 marca 2013 r.

Ech, jakże miło było wszystkim kobietkom, małym i dużym w ten piątkowy dzień. Z okazji Dnia Kobiet chłopcy przygotowali fakty, nt. walki kobiet o niezależność, złożyli nam życzenia, zaśpiewali „Sto lat” i podarowali upominki. Pachniało kwiatami i wiosną, mimo zimna za oknami…

Wszystkich nas rozbawił Martin Suchan, który przedstawił tekst w gwarze śląskiej, pt. „Polterabend”.

Przygotowuje się na konkurs „Śląskie beranie”, więc miał pierwszą generalną próbę, a my życzymy mu powodzenia!

Poza tym okazało się, że w konkursie plastycznym „Twoja wiedza i czujka czadu w domu, tlenek węgla nic złego nie zrobi nikomu” nasi uczniowie poradzili sobie świetnie:

W kl. I – III Bartosz Kopera - Pawliniarz zdobył I miejsce.

W kl. IV – VI Zuzanna Jesionek zdobyła II miejsce.

GRATULUJEMY!!!


27.02.2013 w naszej szkole odbył się apel:

Pani Dyrektor przeprowadziła z uczniami pogadankę, nt. akcji społecznej
„NIE dla czadu!”
oraz
zagrożeń związanych z występowaniem tlenku węgla.

Akcja społeczna „NIE dla czadu!”, którą kolejny już rok prowadzi Państwowa Straż Pożarna, ma właśnie za zadanie uświadomić istnienie tego zagrożenia. Patronat honorowy nad akcją objął Jacek Cichocki, minister spraw wewnętrznych.

Z tej okazji Pani Dyrektor zachęciła uczniów do wzięcia udziału w konkursie plastycznym, pt.

„Twoja wiedza i czujka czadu w domu, tlenek węgla nic złego nie zrobi nikomu!”

Temat XV edycji konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży związany jest z zagrożeniem występowania tlenku węgla (czadu). Czad jest gazem silnie trującym, bezbarwnym i bezwonnym – przez to tak bardzo niebezpiecznym, zwanym „cichym zabójcą”. Tragedie ludzkie są często następstwem niewiedzy, co może się stać, gdy nie przestrzegamy podstawowych zasad bezpieczeństwa w naszych domach. Bardzo ważne jest więc uczenie właściwego zachowania i prawidłowego postępowania już od najmłodszych lat.

Konkurs plastyczny jest dobrą okazją do zainteresowania tematem dzieci i młodzież, których właściwa postawa oraz świadomość zagrożenia, jakie niesie tlenek węgla, mogą uratować życie i zdrowie najbliższych. Kształtowaniu właściwych postaw ma służyć akcja społeczno-edukacyjna „Nie dla czadu!”, w ramach której rozpowszechniane są ulotki zawierające porady, jak ustrzec się przed tym niebezpieczeństwem. Do akcji aktywnie włączyli się politycy, urzędnicy, strażacy, lekarze, kominiarze, nauczyciele i księża, a także ogólnopolskie i regionalne środki masowego przekazu. 

Oprócz tych ważnych spraw, Pani Dyrektor pogratulowała wszystkim uczniom, którzy uzyskali najlepsze wyniki w I semestrze roku szkolnego 2012/2013 oraz wszystkim uczniom, którzy brali udział w zawodach sportowych. A oto ci najlepsi:

♥ Kl. I

Magdalena Schiwon Natalia Wenszka

♥ Kl. II

Marlena Barzantny, Julia Bochynek

♥ Kl. III

Milena Hyla, Laura Praszmo

♥ Kl. IV

Marta Barzantny, Marta Ludwig

♥ Kl. V

Dominika Wieczorek, Paweł Moskal

♥ Kl. VI

Marcel Barzantny


14 lutego 2013 r. do naszej szkoły zawitały panie lektorki z Deutsch – Wagen - Tour. Jest  to ogólnopolski projekt promujący naukę języka niemieckiego, który powstał w 2009 r. z inicjatywy Instytutu Goethego, a patronat nad nim objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej. 

Nasze dzieci w dwóch grupach wiekowych: klasy I – III i klasy IV - VI chętnie brały udział w zabawach i grach językowych. Najwięcej emocji w grupach wywołały zabawy w kolory i morze z wykorzystaniem chusty animacyjnej. Spodobała się też gra "Haus - Katze - Bombe" i interpretacja niemieckich wyrazów wg wskazówek lektorki. Poza tym uczniowie układali puzzle, śpiewali, tańczyli oraz uczestniczyli w konkursie w rozpoznawaniu przysłów o miłości y okazji Walentynek.. 
Uczniowie, w zależności od ich zaangażowania, otrzymali nagrody rzeczowe za udział w zajęciach. Niecodzienność zajęć, niekonwencjonalne metody nauczania i uczenia się zaskoczyły uczestników warsztatów. A zastosowanie tak nowatorskich metod nauczania z pewnością przyczyni się do wzrostu motywacji wśród uczniów do nauki języków obcych. Te nietypowe lekcje pokazały, że język niemiecki nie taki straszny, a Deutsch - Wagen - Tour będzie kojarzył się z emocjami, przygodą i przede wszystkim dobrą zabawą w wydaniu niemieckim


Kolęda szkolna

25 stycznia 2013 r. ks. Rudolf Golec zawitał w progi naszej szkoły z kolędą. Przyjemnie było pośpiewać wspólnie kolędy przy gitarze oraz razem się pomodlić. Ministranci mieli mnóstwo frajdy z wypisywaniem na wszystkich szkolnych drzwiach hasła: K + M + B = 2013 r.


23 stycznia 2013 r. do naszej szkoły zawitali przedstawiciele Centrum Popularyzacji Ruchu Drogowego z Wrocławia i zademonstrowali program edukacyjny,
pt. „Stop wypadkom – bezpieczne ferie”.

Dzieci miały okazję zapoznać się z zasadami kodeksu ruchu pieszych oraz rowerzysty, z zasadami bezpiecznego zachowania się miejscach publicznych. Organizatorzy przygotowali dla najmłodszych miasteczko ruchu drogowego, interaktywną tablicę znaków i sygnałów drogowych, a także filmy i konkursy!

Centrum prowadzi szeroką kampanię społeczną od 2003 r. na rzecz ogólnie pojętego bezpieczeństwa, ponieważ poziom bezpieczeństwa w Polsce stanowi poważny problem społeczny i ekonomiczny, a liczba wypadków drogowych kwalifikuje Polskę na jednym  z ostatnich miejsc w Europie.

Dzieci brały udział w zadaniach testowych z zakresu bezpieczeństwa i odpowiedzialności karnej, która stanowi jednocześnie przestrogę oraz zachęca do przestrzegania przepisów.


Dzień Babci i Dziadka

25 stycznia 2013 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość dla Babć i Dziadków. Nasze omy i opy, jak zawsze gromadnie przybyli w progi naszej szkoły. Dla nich ten czas jest ważny, bo oprócz tego, że mogą obejrzeć występy swoich wnuków, że usłyszą o sobie same ciepłe słowa, to mogą też spędzić ze sobą czas przy kawie i ciastku oraz zwyczajnie porozmawiać.

Natomiast występ artystyczny najlepiej wykonały pierwszaki. Otóż wykonali niezwykłe show taneczne do muzyki z filmu „Piraci z Karaibów” Wszyscy zamarli  w zachwycie! Te cudne czerwone kreacje, te elastyczne ruchy, te wygimnastykowane ciała! A już wszyscy osłupieli w zdumieniu gdy Natalka Wenszka zaczęła wykonywać szereg gwiazd w powietrzu, ech zazdrościmy jej takich umiejętności!

Klasa II – III brawurowo wykonali „Rzepkę” Juliana Tuwima i śmiechu było przy tym co niemiara!

Klasa IV postawiła na śpiew w nutach cza czy i rock and rolla.

Klasa V deklamowała życzenia w języku niemieckim.

Klasa VI wyrecytowała piękne wiersze.

Jak zawsze było uroczyście, wesoło i miło!


KONKURS PLASTYCZNY

„BIAŁY ZĄBEK”

W klasach I – III odbył się konkurs plastyczny, pt. „Biały ząbek”. Tematyka prac miała nawiązywać do higieny jamy ustnej, dbałości o stan uzębienia z uwzględnieniem codziennego, prawidłowego czyszczenia zębów, systematycznych i profilaktycznych wizyt u dentysty, właściwego odżywiania.

Celem konkursu było:

● Poszerzenie wiedzy na temat prawidłowego sposobu pielęgnowania zębów i dziąseł

● Kształtowanie postawy odpowiedzialności za zdrowie.

● Kształtowanie umiejętności posługiwania się różnymi technikami plastycznymi.

● Rozwijanie zdolności manualnych.

 

Wyniki konkursu zostały ogłoszone na uroczystości z okazji Dnia Babci i Dziadka, czyli 25 stycznia 2013 r.

A oto zwycięscy:

I miejsce: Rafał Osieka, kl. III

II miejsce: Daniela Wesoły, kl. III

III miejsce: Laura Król, kl. I


Wycieczka klas I – VI

do fabryki bombek w Przerzeczynie Zdrój

 Bardzo dłuuuuuugo oczekiwaliśmy na tę wycieczkę, wreszcie 20.12.2012 r. nastąpił ten dzień! Dwoma autobusami ruszyli w daleką drogę, bo rzeczywiście dojazd trwał 3 godziny w jedna stronę! Na miejscu podzieliliśmy się na grupy. Każda grupa dostała swojego przewodnika, który opowiadał o historii choinki, powstawania bombek oraz fabryki. Było to niezwykle ciekawe, ponieważ panie przewodniczki opowiadały te historie z pasją i potrafiły zainteresować uczniów. Wszyscy otwierali szeroko oczy ze zdumienia, gdy widzieli w jaki sposób wygląda cały proces powstawania bombki, począwszy od nadmuchiwania szkła w wysokiej temperaturze, poprzez zanurzanie jej w roztworze srebra lub w innych barwnikach, tworzenie kształtu i wreszcie ręczne malowanie. Wszystko jest bardzo żmudne i precyzyjne, trzeba mieć wiele cierpliwości, spokoju w sobie, ale też talent plastyczny. Jednak najcudowniejsze chwile przeżyliśmy w galerii bombek, która po prostu odebrała nam mowę. Czuliśmy się jak krainie Królowej Śniegu! W galerii na czołowym miejscu stała mroźna królowa, a obok niej znajdowały się sanie wypełnione po brzegi bombkami. Ściany, sufit, gałęzie, gabloty – wszystko to pokryte było rozmaitymi bombkami! Bombki były podzielone tematycznie, kolorystycznie lub kształtami, tego naprawdę nie da się opisać, gdyż czuliśmy się jak w bajce i żal było nam stamtąd odjeżdżać. Na koniec każdy z nas dostał na pamiątkę piękna dużą bombkę z własnym imieniem oraz mogliśmy kupić sobie inne bombki w sklepiku fabrycznym. Podróż w drugą stronę musiała być bardzo ostrożna, gdyż każdy bał się stłuc swoje skarby! Było pięknie, jak dobrze, że na świecie istnieją takie miejsca!

 


JASEŁKA SZKOLNE

19.12.2012 R.

Tegoroczne Jasełka szkolne przygotowała pani Ania Cielniak przy pomocy pani Elwiry Mazurek i pani Ewy Torki. Aktorskie umiejętności pokazały dzieci z kl. III w przedstawieniu, pt.

„O Bogu, który ukrył się w sianie”

Dekoracja oraz stroje były kolorowe i zachwycały! Natomiast wszyscy mali aktorzy pokazali niezwykły profesjonalizm. Piosenki w trakcie Jasełek śpiewała cala szkoła, a pani Ania przygrywała na gitarze,  co wprowadziło magiczną atmosferę świąt Bożego Narodzenia. Uczniowie śpiewali też piosenki, których nauczyli się w trakcie realizacji projektu „Szkoła równych szans” na zajęciach muzycznych dla klas I – III. Po raz kolejny mogliśmy się przekonać ile talentów mają nasi uczniowie, widać też, że nieustannie się rozwijają.

Po tym wzruszającym przedstawieniu, śpiewach kolęd, Pani Dyrektor złożyła wszystkim piękne świąteczne i noworoczne życzenia. 


SPOTKANIE Z DENTYSTĄ

13 grudnia 2012 r. mieliśmy przyjemność gościć w naszej szkole dentystę – Pana doktora Michała Cichockiego.

Pan doktor uświadomił uczniom jak ważna jest profilaktyka dbałości o zęby, systematyczne mycie zębów i kwartalne wizyty u stomatologa. Pan doktor za pomocą rysunków wytłumaczył, co to jest próchnica, jak do niej dochodzi, jak zbudowany jest ząb, jakie reakcje zachodzą w jamie ustnej w trakcie jedzenia.

Natomiast rekwizyt – szczęka –  wszystkim bardzo się spodobał. Pan doktor zademonstrował w jaki sposób należy prawidłowo szczotkować zęby, w jaki sposób wykonywać ruchy szczoteczką i uświadomił dzieciakom, że ta czynność musi trwać 3 minuty! Aby nikt nie miał problemu z liczeniem czasu w trakcie mycia zębów, każdy uczeń otrzymał od Pana stomatologa małą klepsydrę do mierzenia czasu. Wszyscy się ucieszyli, bo któż nie lubi zabawnych i kolorowych gadżetów?!


MIKOŁAJKOWE ZAWODY SPORTOWE

05.12.2012 r.

Ten dzień uważamy za wyjątkowo udany!!! Brakowało nam takiej rozrywki, ruchu, sportu i po prostu świetnej, luźnej atmosfery. W zawodach sportowych wzięła udział cała szkoła, począwszy od pierwszaków do szóstołów! Każdy dostał uczeń kartę uczestnika, na której miał zapisane konkurencje, zadanie polegało na tym, aby przejść kolejno wszystkie stanowiska i zdobyć jak najwięcej punktów! Śmiechu było przy tym „po pachy”! Oto konkurencje, z którymi musieliśmy się zmierzyć: kręgle, slalom, rzut ringo, odbijanie piłeczki tenisowej, rzut do kosza, kozłowanie piłką. Po podliczeniu punktów zostali wyłonienie zwycięzcy.

W klasach młodszych:

I miejsce – Kacper Sobaszek, kl. III

II miejsce – Zuzia Zając, kl. I

II miejsce – Mattias Gach, kl. II

W klasach starszych:

I miejsce – Piotrek Neukirch, kl. VI

II miejsce – Oskar Szlachin, kl. V

III miejsce – Janek Kaluza, kl. V

Wyróżnienie

Karolina Polak, kl. IV

Tego dnia mieliśmy jeszcze jedną atrakcję! Koncert zespołu Karawana! Najciekawsze dla nas było to, że lider zespołu ciekawie opowiadał nam o instrumentach muzycznych, o kompozytorach, których sylwetki nam przybliżył na tle epok, w których się urodzili i tworzyli. Dzieciaki mogły wystąpić razem z zespołem na scenie i zagrać na różnych instrumentach, a inni śpiewali. Prowadzący zespół był świetnym animatorem, porwał nas to tańca i wspólnej zabawy, na długo w głowach nuciły nam się słowa piosenki „To my…” A na koniec ruszyliśmy na „łowy”, dostaliśmy autografy od wszystkich członków zespołu, a także upominki, czyli płyty nagrane przez zespół! Chcemy, aby takie dni były częściej w naszej szkole!


ANDRZEJKI

Dziś – 29.11.2012 r., doczekaliśmy się zabawy tanecznej, tak długo nieobecnej w naszej szkole! Były zabawy i konkursy. Jak to zawsze przy takich okazjach bywa, do zabaw wykorzystuje się krzesła, cytrynkę i jabłka! Przestawialiśmy też buty, przez całą długość sali gimnastycznej! Jednak najbardziej podobała nam się zabawa, w której trzymając długopis w ustach musieliśmy narysować nasze wychowawczynie i trzeba przyznać, niekoniecznie wyglądały, tak jak w rzeczywistości! Ale liczy się dobry humor i świetna zabawa!


12 listopada 2012r.

Narodowe Święto Niepodległości, obchodzone jest co roku  11 listopada, dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez naród polski, niepodległego bytu państwowego w 1918 roku, po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Rosję, Prusy i Austrię. 

Jak co roku pragniemy przypominać naszym uczniom jak ważne jest to wydarzenie w historii naszego kraju. Dziś cieszymy się życiem w wolnym państwie, ale musimy sobie uświadamiać, dzięki komu to państwo zostało wyzwolone i z jakimi wydarzeniami się to wiązało.

Tegoroczny apel przygotowała pani Elwira Mazurek (nauczyciel historii) z klasą III. Uczennice: Milena i Martyna pięknie wprowadziły uczniów w klimat tamtych czasów, przypominając o najważniejszych wydarzeniach. Klasa pokazała się na wysokim poziomie artystycznym, uczniowie przygotowali patriotyczne wiersze, zaśpiewali piosenki – niegdyś bliskie ułanom i znane każdemu Polakowi. Kiedy śpiewali „Przybyli ułani pod okienko…”, to łezka w oku się zakręciła, bo to piosenka o „naszych” wojakach, ale też o ich młodości, o wyborach, na które nie mieli wpływu. Klasa III „błyszczała” wiedzą, pięknym przygotowaniem i przykładem dla starszych klas. Już dawno nikt nie słyszał tak pięknej dykcji i takiego przejęcia w deklamowaniu wierszy! Brawo dla klasy III !!!

Pani Dyrektor solidnie przepytała resztę uczniów, już teraz nikt nie zapomni, że Polska odzyskała niepodległość 11 listopada 1918 r.!


Wyjazd do ośrodka PROMYCZEK

Dnia 07.11.12 r. wraz z kolegami z naszej szkoły i opiekunem panią Elwirą Mazurek byliśmy na wystawie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kędzierzynie – Koźlu. Choć znajdowały się tam osoby niepełnosprawne, wcale nie zachowywały się, tak jakby czuły się gorzej od nas. Występy wokalne tych osób były przepiękne. Radość ich przy występowaniu była tak wielka, że nawet zdrowy człowiek nie ma tyle radości w sobie na co dzień. Obejrzeliśmy też prace plastyczne tych osób. Jakże piękne! Niepełnosprawne osoby wykonały bardzo oryginalne prace, a przy tym tak niepowtarzalne i zachwycające!

Chociaż Ci ludzie urodzili się niepełnosprawni, to uśmiech nie schodził z ich twarzy. Wszyscy ludzie powinni brać z nich przykład, bo mimo przeciwności losu zawsze są uśmiechnięci i wszystko co robią jest wyjątkowe. Choroba wcale nie musi ograniczać!
                                                                                                         Paweł Moskal i Mariusz Zmarzły, kl. V


WYCIECZKA EDUKACYJNA

 

28.09.2012 r. klasy IV – VI pojechały na wycieczkę edukacyjną do zakładów Petrochemia – Blachownia S.A. w Kędzierzynie – Koźlu oraz do Nadleśnictwa Kędzierzyn z siedzibą w Starej Kuźni.

Petrochemia – Blachownia S.A.  jest jednym z trzech zakładów produkcyjnych  BorsodChem w Europie Centralnej.  Wytwarza się tam  produkty karbochemiczne  i petrochemiczne, wykorzystywane w przemyśle chemicznym. Podstawowy obszar działalności to produkcja węglowodorów aromatycznych.

Przywitano nas tam bardzo życzliwie i ugoszczono szczodrze. Dzieci wzięły udział w prelekcji przeprowadzonej przez Prezesa Zarządu Dyrektora Generalnego pana Jerzego Wiertelorza, obejrzały świetną prezentację  na temat przerobu benzolu surowego i frakcji petrochemicznych oraz głównych produktów: benzenu, toluenu, solwentnafty i frakcji ksylenowej. Dzieci po raz pierwszy spotkały się z chemicznym nazewnictwem, ale temat został im przedstawiony w zrozumiały sposób. Dzieciaki miały okazje założyć kaski, co było dla nich wielką frajdą i tak wyposażeni wyruszyli na zwiedzanie zakładu. Wszelkie urządzenia, rurki, rury, instalacje, liczniki przyciągały wzrok nie tylko chłopców, ale i dziewcząt.

         Po sporej dawce trudnej wiedzy, uczniowie wyruszyli na łono natury do Nadleśnictwa. Tam czekał na nas pan leśniczy ze swoimi opowieściami. Uczniowie obejrzeli film przyrodniczy o najmniejszych „żyjątkach” leśnych. Film zachwycił dzieci, ponieważ miały okazję zobaczyć życie przyrody, które normalnie nie jest odkryte przed człowiekiem. Życie, które znajduje się pod korą drzew, w mchu, w grzybni i wielu innych miejscach. Pan leśniczy opowiedział nam o swojej pracy i pokazał wystawę pt. „Mieszkańcy lasu”, wystawy o tematyce leśnej, entomologicznej, łowieckiej, historycznej oraz wystawę fotograficzna ukazująca naszą przyrodę. Na „Stampnicy” wszyscy zrelaksowali się przy ognisku, piekąc kiełbaski. Jak dobrze było pooddychać świeżym powietrzem i podziwiać okoliczny las. Takie zajęcia w plenerze są najlepsze. Celem edukacji leśnej jest upowszechnienie w społeczeństwie wiedzy o środowisku leśnym, gospodarce leśnej i wizerunku leśnika. Ten cel na pewno został zrealizowany na naszej wycieczce!

         Obie wycieczki uczniowie zapamiętają na długo, gdyż było to zdobywanie wiedzy w praktyce, gdzie każdy uczeń może naukę połączyć z przyjemnością i poczuć ją wszystkimi zmysłami. Takie lekcje są najbardziej efektywne!


EKSPERYMENTALNA

LEKCJA  HISTORII

9 września 2012 r. nasze dzieciaki miały okazje wziąć udział w „żywej” lekcji historii, pt. Staropolski sarmatyzm i Rzeczpospolita szlachecka. Zajęcia przygotowała Grupa Artystyczna REKONSTRUKTO. Lekcja była poprowadzona profesjonalnie, dzieci poznały obyczaje i kulturę sarmacką z opowieści prowadzących. Najciekawszym momentem lekcji było przymierzanie sarmackich strojów i czap, prezentacja uzbrojenia, gdyż grupa przywiozła ze sobą rekwizyty w postaci: szabli, pistolców czy rapierów. Pojedynek na szable doprowadził wszystkich do najgorętszych emocji, nawet dziewczęta wzięły udział w tym pokazie i trzeba przyznać, że świetnie sobie poradziły! Zwłaszcza Marta Barzantny, która z rozwianym włosem dzielnie machała szabelką! Paweł Moskal, Tobiasz Sliwa i Marcel Barzantny też walczyli jak najprawdziwsi szlacheccy dostojnicy w lekcji szermierki!

Uczniowie poznali również opowieści „z dreszczykiem” o procesie czarownic, a na krześle inkwizycyjnym, które było najprawdziwszym narzędziem tortur zasiadła Maja Szramowska! Podziwiamy ją za odwagę! To kolejna lekcja, u nas w szkole, gdzie dzieci nie muszą wkuwać definicji, aby się czegoś nauczyć, ale mają bezpośredni kontakt z różnymi dziedzinami wiedzy. Dziękujemy radzie rodziców, że dzięki nim mogliśmy sobie pozwolić na tę eksperymentalną lekcyję!


DZIEŃ NAUCZYCIELA

Dzień Edukacji Narodowej – polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 27 kwietnia 1972 r. określone ustawą – Karta praw i obowiązków nauczyciela jako Dzień Nauczyciela. Od 1982, na mocy ustawy – Karta Nauczyciela obchodzone jako Dzień Edukacji Narodowej.

Upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej (KEN), która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i zalegalizowana przez Sejm Rozbiorowy w dniu 14 października 1773 r. Potocznie, dzień ten nadal zwany jest Dniem Nauczyciela i nie jest dniem wolnym od pracy.

ŹRÓDŁO: http://pl.wikipedia.org

W tym roku to uroczyste święto obchodziliśmy 15 października. Z tej okazji uczniowie klasy I zostali pasowani przez Panią Dyrektor na prawowitych uczniów naszej szkoły. Pierwszaki były dumne, kiedy ich ramiona przyjmowały ciężar ołówka do pasowania, a uśmiechy na ich twarzach pojawiły się, gdy odciskały palec umoczony w tuszu, jako pamiątkę dla następnych pokoleń i ślad ich obecności w naszej szkole.

Poza tym Pani Dyrektor obchodziła jubileusz 25 – lecia lat pracy, zatem nie obyło się bez wzruszeń. Wzruszenie to towarzyszyło rodzicom pierwszoklasistów, każdy patrzył z duma na swoją pociechę, tym bardziej, że z przejęciem pokazali na co ich stać w występie artystycznym pod kierunkiem pani Ewy Torki. A dla Pani Dyrektor był to czas wspomnień wszystkich lat pracy, podziękowań zarówno od rady pedagogicznej, rady rodziców, jak i od Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Mechnica. Dla Pani Dyrektor były to wyjątkowe chwile, bo dobrze jest być docenionym i „obsypanym” kwiatami, dlatego dzieliła się z nami swoimi przemyśleniami z przeżytych lat pracy w szkole również ze wzruszeniem.

Święto umilił nam samorząd uczniowski, który z panią Jowitą Śliwińską, przygotował pełen humoru występ o pracy nauczyciela. Jak to zawsze przy takich okazjach bywa, nikt nie pamięta o przykrych sprawach, o nagannym zachowaniu czy jedynkach w dzienniku, bo w takich chwilach nauczyciel „dostaje skrzydeł” i po raz kolejny myśli sobie, że dobrze mu w roli nauczyciela.


Nasza szkoła – miejsce szkoleń
dla dyrektorów

Opolski kurator oświaty uzyskał grant edukacyjny na szkolenie dyrektorów szkół stowarzyszeniowych. Pierwszy dzień zajęć odbył się 3 października 2012 r. w Społecznej Szkole Podstawowej im ks. Jana Twardowskiego w Mechnicy. Piętnastu dyrektorów szkół stowarzyszeniowych rozmawiało o organizacji i zarządzaniu tego typu placówkami. Poruszono tematy: o zatrudnianiu nauczycieli, zasadach rozliczania finansowego i doskonaleniu jakości kształcenia. O pozyskiwaniu środków finansowych na bieżącą działalność szkoły stowarzyszeniowej na przykładzie Mechnicy. O tej problematyce opowiadała przybyłym gościom Pani Dyrektor Elżbieta Dziuda. Jesteśmy dumni, że nasza szkoła zyskała taki prestiż, że może być szkołą wzorcową w dobie powstawania szkół stowarzyszeniowych. Cieszymy się, że po 11 latach funkcjonowania naszej placówki, nasze osiągnięcia i zasługi zostały dostrzeżone i pokazane innym dyrektorom.

  
 


FESTYN WRZEŚNIOWY

22.09.2012 r.

Z inicjatywy Pani Dyrektor został zorganizowany festyn szkolny na początku roku szkolnego. Wrzesień spłatał nam figla i był dosyć zimny, zatem impreza został przeniesiona w mury szkoły. Myślimy jednak, iż z tego powodu nie straciła na swej atrakcyjności.

Wszystkich przybyłych powitała Orkiestra Dęta OSP Mechnica - Kamionka. Każda klasa przygotowała występ artystyczny. Jak zawsze w naszej szkole, wszyscy pokazali wysoki poziom artystyczny swych możliwości i talentów. Różnorodność występów uatrakcyjniła czas festynu: były piosenki, wiersze i dowcipy mówione w gwarze śląskiej, występ trzech sławnych tenorów z pieśnią „O sole Mio”, występ grupy Jon Bon Jovi z piosenką „It’s my life” oraz tańce klasyczne i współczesne wykonane przez uczniów uczęszczających na kurs tańca prowadzony w naszej szkole. Wszystkim tak się podobało, że grupa taneczna wykonała bisowy taniec, w którym Łukasz Kopiec z kl. IV zadziwił widzów wykonaniem szpagatu! Było gwarno i wesoło! A to wszystko w miłym towarzystwie, przy grillowanych kiełbaskach, kołaczu, kawie i herbacie. Nie poradzilibyśmy sobie tak dobrze, gdyby nie pomoc niezawodnych rodziców naszych uczniów!

Atrakcją tego wieczoru była licytacja, którą przeprowadziła Pani Dyrektor. Mieszkańcy Mechnicy i okolic, kupowali wcześnie cegiełki na cele statutowe szkoły. Cegiełki były ponumerowane, a wylosowani szczęśliwcy mogli cieszyć się z wylosowanych fantów i nagród! Któż nie cieszyłby się z rowka orzechów włoskich, worka ziemniaków, koguta, kolacji w restauracji, wizyty u kosmetyczki i wielu innych ciekawych rzeczy?!

Po tym wszystkim trwała dłuuuuuga taneczna zabawa!

 


Rozpoczęcie roku szkolnego

2012/2013

W tym roku szkolnym rozpoczęliśmy naukę dopiero 3 września, wakacje „były łaskawe i dały nam” jeszcze, dodatkowe 2 dni na leniuchowanie.

Uroczystość rozpoczęła Pani Dyrektor witając wszystkich uczniów, rodziców i nauczycieli. Zabawny apel przedstawiły wspólnie, klasa II i III pod kierunkiem pań: Iwony Czechowskiej i Elwiry Mazurek. Najbardziej przejęte były pierwszaki, które z przejęciem czekały na tyty, często przewyższające wagą i wzrostem ich samych. Taki już urok pierwszego dnia w szkole, że oprócz niepewności, bicia serca i szeroko otwartych oczu, jest jeszcze to niecierpliwe oczekiwanie na tytę. Te pokaźne niespodzianki wręczała wychowawczyni klasy I pani Ewa Torka wspólnie z Panią Dyrektor. Cieszymy się, że w nasze progi przybyło aż 13 nowych uczniów i że niemal połowa klasy została pozyskana przez Panią Dyrektor z poza naszej gminy. To wiele znaczy dla naszej szkoły i możemy być dumni, iż wieści o naszej szkole rozchodzą się po całym powiecie. Dziękujemy rodzicom, którzy zaufali nam i zapisali swe dzieciaki do szkoły społecznej. Postaramy się nie zawieźć Waszych oczekiwań!


Dzień Ziemi

Z okazji Dnia Ziemi uczniowie klasy IV i VI wystąpili w przedstawieniu, pt. Zielony Kapturek”. Spektakl świetnie pokazał problematykę ekologiczno – zdrowotną.

Pozostali uczniowie świetnie poradzili sobie w konkursie ekologicznym, w którym otrzymali nagrody i uznanie całej społeczności szkolnej! ;)


Święto Konstytucji 3 Maja

W tym roku, to patriotyczne święto ważne dla każdego Polaka uczciliśmy nietypowo.

Klasa III pod kierunkiem pani Elwiry przygotowali program artystyczny, ale dla każdego z nas wielkim przeżyciem było obejrzenie filmu animowanego „Historia Polski”, który był hitem Światowej Wystawy EXPO 2010 w Szanghaju. Twórcą filmu jest Tomasz Bagiński, mistrz współczesnej polskiej animacji, nominowany do Oscara za utwór „Katedra".

 „Historia Polski" to, według autora, wizualny poemat, gdzie „ważne momenty naszej historii wymieszane są ze skojarzeniami, z symbolami, prezentacjami miast, ludzi, charakterystycznych budowli; to obraz, na którym przewijać się będzie mapa, wizualne wyjaśnienia konkretnych sytuacji, ważne gesty, ważne słowa." Cała historia Polski jest tu pokazana w zaledwie 8 minut, ale pokazana jest w tak piękny sposób, że na długo go zapamiętamy.


WIELKANOC I REKOLEKCJE 2012 r.

W tym roku do świąt wielkanocnych przygotował nas ksiądz Rudolf na rekolekcjach w kościele oraz pani Ania, która nauczyła nas nowych piosenek i jak zawsze przygrywała nam na gitarze. Natomiast klasa Pani Elwiry przygotowała przedstawienie o poszukiwaniu kluczy do bram nieba, było poruszająco!


DZIEŃ MAMY

Tegoroczny Dzień Mamy był pełny wrażeń! Jeszcze chyba nigdy mamy nie dostały takich fantastycznych upominków, dzieci włożyły w ich przygotowanie całe serca! Wszyscy świetnie się bawili oglądając przedstawienia, słuchając piosenek w języku angielskim i niemieckim. Furorę zrobiła najstarsza klasa w szkole! Chłopcy odtańczyli balet „Jezior łabędzi – trzeba przyznać, że ich nogi w rajstopach wyglądały bardzo zgrabnie J, natomiast dziewczyny odtańczyły taniec Michaela Jacksona do jego piosenki „Billy Jean”. Wszyscy mieli wyśmienite humory. Takie imprezki lubimy najbardziej!


Trasa wycieczki

Mechnica – Malbork – Gdańsk – Gdynia – Sopot – Kaszuby (Szymbark)

12.06 – 16.06.2012 r.

Tegoroczna trzydniowa wycieczka edukacyjna była zakończeniem zajęć koła turystyczno – krajoznawczego, na którym odbywały się zajęcia metodą projektu edukacyjnego. Uczniowie mogli porównać historię Śląska, z którego pochodzą, z historią Pomorza, zauważali różnice pomiędzy terenem nizinnym śląska opolskiego a krajobrazem Pomorza. Ciekawym doświadczeniem było poznanie gwary kaszubskiej i zestawienie jej z gwarą śląską, dzieci poznały również przyrodę pojezierza oraz historię Malborka. Niewątpliwie wycieczka zintegrowała wiedzę uczniów z różnych dziedzin i przedmiotów.

Najwięcej wrażeń przywieźliśmy z Kaszub, gdzie odwiedziliśmy skansen, zobaczyliśmy 37 metrową deskę, Dom Sybiraka i zwiedziliśmy dom stojący do góry nogami. Mieliśmy okazję posłuchać kaszubskiej muzyki, zobaczyć stroje regionalne i posłuchać kaszubskiej mowy. Wszystko to w otoczeniu pięknej przyrody sprawiło, że wycieczka naprawdę była udana.

Wszystkie dzieciaki przekopały plażę w Jantarze w poszukiwaniu bursztynów, niektórzy wyjechali z niezłymi łowami, no i nie obyło się bez podziwiania zachodu słońca, bo niestety do oglądania wschodu słońca nie było już tylu odważnych!

Dodatkową atrakcją i frajdą był dla nas fakt, iż właśnie w tym czasie odbywały się Mistrzostwa Europu UEFA. Mieliśmy okazje widzieć kibiców z innych europejskich krajów oraz sami oglądaliśmy mecze naszej polskiej drużyny, najgłośniej „GOLA!” krzyczały nauczycielki!;-)

 Zobaczcie sami jak było:


POŻEGNANIE KLASY VI

28.06.2012 r.

 

Tegorocznych szóstoklasistów żegnaliśmy z prawdziwym żalem i smutkiem. Żegnaliśmy ANIOŁY Z NASZEJ SZKOŁY…

Na koniec zaprezentowali swoje (jak zawsze na wysokim poziomie artystycznym) umiejętności wokalno – teatralno – kabaretowe. I mimo, że rozbawili publiczność, czyli rodziców i nauczycieli, to wzruszeń i szlochów nie było końca.  Cóż, nie da się, o tak po prostu rozstać. Zbyt wiele wspomnień i cudnych chwil nas łączyło. Czasem różnie bywało, ale chwil radosnych i pięknych było więcej i teraz tylko te pamiętamy. Ta klasa na dłuuuuuuuuuuuuuuuugo pozostawi w tej szkole pustkę po sobie, gdyż to były wyjątkowe dzieciaki. Będziemy tęsknić już zawsze!!!29.06.2012 r.

KONIEC ROKU SZKOLNEGO!!

Gospodarzami tej imprezy byli uczniowie klasy V z wychowawczynią Joanną Szalecką. Przedstawili oni występ „anielski”, czyli jak to uczniowie potrafią aniołami być! Swoim przedstawieniem i prezentami pożegnali klasę VI.

Potem wyróżnieni uczniowie zostali nagrodzeni nagrodami książkowymi i gratulacjami, a Pani Dyrektor pożegnała wszystkich uczniów. Byliśmy dumni z naszych dzieciaków, nie tylko z powodu czerwonych pasków na świadectwach, ale też dlatego że wielu z nich w ciągu roku szkolnego uzyskało karty pływackie i żółte czepki! Bez wątpienia jest to świetny wyczyn, podziwiamy Was bardzo mocno!


   

 

Copyright by SSP Mechnica 2012/2013