Szkoła wspiera akcję charytatywną Pajacyk

Strona główna

Nauczyciele

Plan lekcji

Projekty

Biblioteka

DFK

Kontakt

Piszą i mówią o nas

GAZETKA BAZGROŁY Z MECHSZKOŁY

NR 1 2014
NR 2 2014
NR 3 2014
                           


Księga gości

                    Szkoła dla każdego i to bez czesnego   

AKTUALNOŚCI

aktualności zeszłoroczne strona 1
 aktualności zeszłoroczne strona 2 


Tu można przeczytać ARCHIWUM wiadomości z poprzednich lat


Prace ogrodowe

W piątek 08.05.2015 r. miały miejsce w szkole „wielkie prace ogrodowe”. Dyrekcja, nauczyciele, dwie mamy (pani Marta Forkajm, pani Monika Polanik) i kilku uczniów pomagali w rozplantowaniu kamieni na dwóch pasach zieleni przed szkołą.  Praca nie była lekka, ale wspólnymi siłami daliśmy radę! :-) Dziękujemy mamom i uczniom za pomoc. Teraz nasza szkoła jest jeszcze piękniejsza, a wszyscy  odwiedzający mogą podziwiać pomysłowość naszej pani Dyrektor oraz pracowitość naszych uczniów, mam i nauczycieli! :-)

 


KOMUNIJNIE

Klasie III życzymy wszelkich błogosławieństw Bożych od Pani Dyrektor, grona pedagogicznego i pracowników szkoły z okazji Pierwszej Komunii Świętej. Niech te aniołki przypominają Wam o nas !


ŻYWA LEKCJA PRZYRODY –

PŁAZY

07.05.2015 R.

 

Kolejna „żywa lekcja” przyrody za nami. Dla uczniów było to bardzo ciekawe doświadczenie, gdyż mogli z bliska zobaczyć:

- rzekotkę australijską zwaną inaczej szmaragdową, o zmiennym ubarwieniu,
- ropuchę Agę zwaną  także ropuchą olbrzymią. Zamieszkuje ona raczej lądowe tereny Ameryki Południowej  i Środkowej i jest odporna na brak wody, niestety jest to gatunek jadowity, 

- kumaka, który w sytuacji zagrożenia pokazuje po brzusznej części ciała jaskrawy wzór (my oglądaliśmy kumaka z Azji z czerwonym brzuchem), 

- drzewołazy, czyli kolorowe żabki z Ameryki Południowej, które prowadzą dzienny tryb życia, a ich skóra przybiera jaskrawe barwy, 
- salamandrę i traszkę - płazy ogoniaste, w odcieniach brązu z czarnymi plamkami.

Dzieciaki zadawały wiele pytań panu hodowcy, a on cierpliwie na nie odpowiadał.  Nasi uczniowie na pewno poszerzyli swoje wiadomości z zakresu przyrody!


ODWIEDZINY

PO LATACH… 

6 maja odwiedził nasze szkolne progi Pan Karl –  Heinz Straub z żoną.  Uczył w 2003 roku przez rok w naszej szkole języka niemieckiego, mieszkał wówczas w domu parafialnym. Pan Straub pochodzi z Gummersbach (okolice Kolonii). Przyjechał z żoną zwiedzić Polskę i wrócić do miejsca, w którym kiedyś pracował. Pan Karl był zaskoczony i zdziwiony, iż od 2003 roku nasza szkoła i jej otoczenie tak bardzo się zmieniły, że szkoła nie odbiega od standardów zachodniej Europy. Miło było się pochwalić i przyjęć tak zacnego gościa, a  Pani Dyrektor bardzo cieszyła się, iż może oprowadzać go po naszej pięknej szkole. Dziękujemy Pani Edycie Śliwińskiej, za tłumaczenie rozmów Państwa Straub z Panią Dyrektor! :-)


Konstytucja 3 Maja

29.04.2015 r. społeczność szkolna uczestniczyła w uroczystym apelu z okazji święta Konstytucji 3 Maja. Apel miał charakter przedstawienia, pt. „Żywa lekcja historii”. Aktorzy, czyli uczniowie kl. V byli świetnie przygotowani i wprowadzili swoich kolegów w klimat historii naszego kraju w prosty i przystępny sposób, ponieważ jedna z postaci przedstawienia była Pani Konstytucja, grana świetnie przez Milenę Hylę.  Dzieci zostały przygotowane do występu przez polonistkę panią Agnieszkę Błachut. Wszyscy uczniowie pięknie i dostojnie odśpiewali nasz narodowy hymn, który znają na pamięć.

Pani Anna Cielniak przygotowała z kołem wokalnym pieśni patriotyczne, m. in.: „Witaj majowa jutrzenko”, „Jak długo w sercach naszych”. 

Wzruszającym akcentem na koniec był występ Marleny Barzantny i Natalii Wenszki, które zagrały na saksofonach: duet „Witaj majowa jutrzenko” oraz osobno „Serenade” Franciszka Schuberta – Marlenka i „A la decouverte” – Natalka. Był to dla wszystkich piękny koncert!


28 kwietnia 2015r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zajęciach w ramach projektu - „Fascynujący Świat Nauki i Technologii”. Uczniowie poznawali świat w pięknych pracowniach eksperymentalno - doświadczalnych w Regionalnym Centrum Rozwoju Edukacji w Niwkach.

Dzieci miały okazję mieć zajęcia w następujących pracowniach:

Ø  PRACOWNIA KNEXARIUM:

Uczniowie:

 • poznali krótką historię powstania klocków;
 • oglądali przykłady: auto, karuzela i robot;
 • poznali rodzaje łączenia klocków;

 

Ø  PRACOWNIA ROBOTICUM:

Uczniowie:

 • próbowali swoich sił w sterowaniu robotami oraz odkrywali ich funkcje;
 • dowiadywali się również o zastosowaniu robotyki w dzisiejszym otaczającym ich świecie;
 • zapoznawali się z zasadami działania robotów.

Ø  PRACOWNIA ECOLOGICUM:

Uczestniczący w zajęciach uczniowie mogli poczuć się jak prawdziwi naukowcy. Dzieci zakładając fartuchy laboratoryjne i wykonując doświadczenia np. z dwutlenkiem węgla czy z wodorem mogli doświadczyć istnienia powietrza i świata innych gazów. Wizyta w pracowni to poznawanie makro i mikro świata.

Ø  PRACOWNIA MATHEMETRUM:

Uczniowie poznawali matematykę poprzez zabawę. Kształtowali wyobraźnię przestrzenną, rozwijali intuicję matematyczną i umiejętności logicznego myślenia, rozbudzali ciekawość poznawczą, a także wyzwalali twórczą aktywność. Dzieci poznawały rozmaite łamigłówki, gry, zagadki, tangramy, domina - same matematyczne perełki.

Ø  PRACOWNIA SENSORICUM:

Pracownia sensoricum  tzw. Sala Doświadczania Świata ma za zadanie przybliżyć uczniom otaczający je świat za pomocą różnych zmysłów (dotyku, wzroku, słuchu).

 Uczniowie:

 • uczyli się współpracy, myślenia, zaufania m.in. poprzez wykorzystanie metody granie ról;
 • doświadczali jak ważna jest komunikacja interpersonalna, zarówno ta werbalna jak i niewerbalna;
 • mieli możliwość ćwiczyć swoją pamięć wzrokową i słuchową.

 

Ø  PRACOWNIA ASTRONOMICUM: 

Pracownia jest uniwersalnym, multimedialnym laboratorium astronomicznym. 
Głównym celem pracowni jest pokazanie, w jaki sposób można poznawać astronomię poprzez zabawę. Prezentowane są informacje z zakresu szeroko rozumianej astronomii i kosmologii.  

Uczniowie:

 • poznali układ słoneczny;
 • poznali budowę i zasady działania przyrządów astronomicznych;
 • prowadzili obserwacje astronomiczne: Księżyca, planet i dalekich obiektów astronomicznych, obserwacje słońca (plamy słoneczne, protuberancje);
 • próbowali znaleźć odpowiedź na pytanie: dokąd zmierza ludzkość - podróże kosmiczne, stacje orbitalne, sondy kosmiczne.


PRZEDSZKOLAKI Z WIZYTĄ

W KĄCIKU REGIONALNYM

 

20.04.2014 r. do naszej szkoły zawitały dzieci z miejscowego przedszkola, aby obejrzeć kącik regionalny znajdujący się w naszej szkole, który kilka lat temu zorganizowała i przygotowała pani Jowita Śliwińska.

Maluchy zapoznały się z eksponatami, mogły je dotknąć i dokładnie obejrzeć, a pani przedszkolanka odpowiadała cierpliwie na ich pytania. Dobrze uczyć od najmłodszych lat szacunku do korzeni i kultywowania tradycji oraz przybliżać wiadomości o życiu naszych przodków. Ta lekcja na pewno będzie cenna i zapamiętana.


TYDZIEŃ ZDROWIA

20.04 – 24.04.2015 R.

W ramach Szkolnego Programu Profilaktyki w roku szkolnym 2014/2015 w Społecznej Szkole Podstawowej w Mechnicy im. ks. Jana Twardowskiego został zaplanowany w dniach 20.04 – 24.04.2015 r. „Tydzień Zdrowia”, który miał na celu promowanie wśród uczniów zdrowego odżywiania, zachęcanie do aktywnego spędzania czasu wolnego oraz naukę zachowań proekologicznych.

Pierwszego dnia odbyła się:

·         wystawa prac z recyklingu przygotowana przez uczniów klas I – III i IV – VI pod opieką pani Anny Cielniak, a także wystawa Listów dla Ziemi uczniów kl. IV – VI, napisanych w trakcie lekcji języka polskiego pod hasłem „Nie bądź jednorazowy”,

·         Happening przygotowany przez klasę II pt: „W zdrowym ciele, zdrowy duch”, zainicjowany przez panią Elwirę Mazurek,

·         Rozgrywki sportowe:  dla klas I - III oraz klas IV – VI przygotowane przez pana Adama Cibisa oraz panią Sabinę Herman.

Bilans rozgrywek wyglądał następująco:

Ø  Klasy I - III:

I miejsce - kl. III

II miejsce - kl. I

III miejsce - kl. II

 

Ø  Klasy IV- VI:

I miejsce - kl. IV

II miejsce - kl. VI

III miejsce - kl. V

 

Wszyscy uczniowie dostali na zakończenie rozgrywek zdrowe soczki.

 

Drugiego dnia:

 

·               Uczniowie wykonywali plakaty pod hasłem „Ziemia  naszą planetą”, co dodatkowo integrowało każdy zespół klasowy, uczniowie włożyli wiele wysiłku i entuzjazmu w swoje prace,

·               W klasach odbyły się również pogadanki na temat konieczności i sposobów dbania o planetę.

 

Trzeciego dnia:

 

·         Tego dnia ważnym wydarzeniem w klasach IV – VI był konkurs ekologiczny, w którym wzięło udział 13 osób, przygotowany przez nauczyciela przyrody panią Wiesławę Świerad,

·         Na apelu zaprezentowano i omówiono plakaty wykonane przez każdą klasę, prace dzieci były wyjątkowe, a poziom artystyczny bardzo wysoki,

·         Uczniowie kl. I – III bawili się w kucharzy przygotowując sałatki owocowe.

 

Czwartego dnia:

 

·         Tego dnia ogłoszono wyniki konkursu ekologicznego:

Ø  ex aequo tytuł dwóch EKOLOGÓW SZKOŁY: Marcin Plicko, kl. V i Łukasz Kopiec, kl. VI

Ø  II miejsce: Laura Praszmo, kl. V i Zuzanna Jesionek, kl. VI

Ø  III miejsce: Milena Hyla, kl. Vm Konrad Fraj, kl. VI, Marta Barzantny, kl. VI

 

·         Dziesięciu uczniów z kl. IV – VI, wybranych przez panią Agnieszkę Błachut, odczytało przed społecznością całej szkoły „Listy dla Ziemi”, uczniowie byli bardzo przejęci swoimi wystąpieniami. Mimo że czytali własne prace to mieli tremę, ale dzięki temu mogli nauczyć się prezentować siebie i własny talent oraz zmierzyć się ze stresem, ale przede wszystkim mieli ogromną satysfakcję, że zostali zauważeni i docenieni.

 

Piątego dnia:

 

·         Zwieńczeniem całego tygodnia był piknik na szkolnym boisku połączony z jedzeniem zdrowego śniadania i zabawami. Piknik okazał się „strzałem w dziesiątkę”, dzieciaki były niesamowicie uradowane, mimo że dzień zaczął się pochmurnie nie przeszkodziło to w spędzaniu miłego czasu. Uczniowie siedząc na kocach, delektowali się smakiem warzyw, owoców i soków. Dziękujemy rodzicom za to, że przygotowali swoim dzieciom tak obfite i zdrowe śniadania. Dzieci bawiły się przy piosenkach o ekologicznej treści, grały w gry i widać było, że są szczęśliwe, zrelaksowane i wypoczęte. Intuicyjnie czujemy, że takie pikniki staną się tradycją naszej szkoły!

·         Tego dnia dzieci degustowały również wyciśnięte w Thermomixie świeże soki i zdrowe mleczne shaki. Udało się to dzięki współpracy, którą nawiązała Pani Dyrektor Elżbieta Dziuda z Panią Agnieszką Kopaniecką oraz dzięki dwóm mamom naszych pierwszaków, które z własnej inicjatywy przyjechały ze swoim sprzętem, aby pomóc w robieniu soków dla dzieci. Dziękujemy Pani Natalii Gaj i Pani Marcie Forkajm za pomoc. Dla dzieci i nauczycieli była to prawdziwa wiosenna niespodzianka!

Szkolny  „Tydzień Zdrowia” uważamy za bardzo udany! W myśl przysłowia chińskiego

„Jeśli myślisz rok naprzód
sadź ryż,
Jeśli myślisz 10 lat naprzód
sadź drzewo,
Lecz jeśli myślisz 100 lat naprzód
ucz ludzi.”

chcemy, aby nasi uczniowie byli świadomi, iż profilaktyka zdrowia i ekologiczne podejście do życia będą miały pozytywny wpływ w przyszłości na ich zdrowie oraz sprawność fizyczną.


PISZEMY

LISTY DLA ZIEMI 

W tym roku szkolnym po raz trzeci wzięliśmy udział w kampanii „Listy dla Ziemi”, czyli listy skierowane do ludzi małych i dużych, by chronić zasoby naturalne naszej planety. Akcja jest pomysłem Fundacji Ekologicznej ARKA, która zabiega o jak najszerszą współpracę z gminami i placówkami edukacyjnymi.

Co roku akcja ma swoje główne przesłanie, które wynika z bieżących potrzeb społecznych i ekologicznych w Polsce. Tym razem palącym problemem jest brak skutecznej gospodarki odpadami w gospodarstwach domowych. Hasło „Listów dla Ziemi” 2015 to:

NIE BĄDŹ JEDNORAZOWY 

W szerszej perspektywie hasło NIE BĄDŹ JEDNORAZOWY odnosi się także do tego, że świat, w którym żyjemy nie jest jednorazowy – nie jest tylko dla nas. Następne pokolenia też będą z niego korzystać. Jak podaje strona www.listydlaziemi.pl  w tym roku w akcji weźmie udział około 300 tys. dzieci i młodzieży czyli 250 polskich samorządów. Jesteśmy dumni, iż nasza szkoła znajduje się wśród zaangażowanych. 

Uczniowie klas IV – VI na lekcjach języka polskiego rozmawiali i uczyli się o szeroko pojętym recyklingu, na czym on polega i poznali zasadę 3 R, czyli:

v Reduce –sposoby i przykłady ograniczania ilości powstawania odpadów

v Reuse – sposoby i przykłady ponownego użycia odpadów

v Recycle – sposoby i przykłady odzysku odpadów 

Dzieci na tablicy multimedialnej zapoznały się ze stroną www.listydlaziemi.pl oraz www.365reklamoweksmieci.pl, co pomogło w zaznajomieniu się z tematem lekcji i hasłem tegorocznych „Listów dla Ziemi”. Niejednokrotnie uczniowie dziwili się słysząc statystyki ilości śmieci na naszej planecie, niestety smutne. Na pewno te lekcje przydały się uczniom, gdyż świadomości zdrowego i ekologicznego stylu życia należy uczyć od najmłodszych lat. Jak podano na stronie kampanii:

<<”Świat jest podtrzymywany oddechem dzieci spieszących do szkoły.” Ten piękny cytat oddaje najgłębszy sens edukacji młodych ludzi>>.
 

Akcja jest też atrakcyjna z tego względu, iż dzieci piszą listy na specjalnie przygotowanej papeterii – papier z makulatury. Treść powstałych listów jest bardzo piękna, uczniowie pisali listy oficjalne, bajki, wiersze, empatycznie wczuwali się w rolę Ziemi. Naprawdę wszystkie zostały napisane czysto, estetycznie, dokładnie – po prostu z klasą! Łączmy nadal ekologię z działaniami społecznymi!


Poniżej zawiadomienie o akcjach i konkursach organizowanych  w naszej szkole w najbliższym czasie


KONKURS RECYTATORSKI

17 kwietnia w szkole w Długomiłowicach odbył się gminny etap konkursu recytatorskiego „Jugend trägt Gedichter vor” (młodzież recytuje poezję) organizowanego corocznie przez Towarzystwo Społeczno – Kulturalne  Niemców na Śląsku. Naszą szkołę reprezentowały dwie uczennice klasy piątej: Laura Praszmo i Milena Hyla. Obie uczennice musiały nauczyć się dwóch wierszy w języku niemieckim i zaprezentować je przed jury. Dziewczyn pięknie zarecytowały swoje wiersze, ale niestety tylko Laurze Praszmo udało zakwalifikować się do dalszego etapu, który odbędzie się 19 maja w Cisku. Jesteśmy bardzo dumni z Laury i Mileny, że reprezentowały naszą szkołę i trzymamy kciuki za Laurę.


MINI PLAYBACK SHOW

09.04.2015 R.

Z inicjatywy uczniów, w naszej szkole odbyła się muzyczna impreza MINI PLAYBACK SHOW! Całość zorganizował samorząd uczniowski wspólnie z opiekunem – Panią Jowitą Śliwińską.

W trakcie występów oceniano strój, choreografię, mimikę, interpretację utworu i ogólne wrażenie artystyczne.

Uczniowie postawili w większości na polskich wykonawców, naśladowali: Libera, Sylwię Grzeszczak, Jacka Stachurskiego, Katarzynę Łaskę, Donatana i Cleo, Kasię Popowską oraz Margaret. Z zagranicznych artystów pojawiła się jedynie Shakira. Wykonawcy czuli się jak prawdziwe gwiazdy, natomiast pozostali uczniowie bawili się jak na prawdziwym koncercie. Trzeba przyznać, że takie show uczy odwagi, wyrażania siebie, gry aktorskiej i wiary we własne możliwości, bo przecież szkoła uczy nie tylko z podręczników! A poza tym społeczność szkolna rozbudza w czasie występów zainteresowania muzyczne, a w trakcie dobrej zabawy jest najlepsza integracja dzieciaków i nauczycieli! Zaprosiliśmy również na występ miejscowych przedszkolaków, współpraca między placówkami jest dużym plusem w naszym lokalnym środowisku. Najmłodsze dzieci będą kiedyś uczniami naszej szkoły, zatem oswajanie ich z murami szkoły w tak przyjemny sposób jest zawsze dobrym pomysłem!

Nie da się ukryć, iż jury w składzie: nauczyciel przyrody – Wiesława Świerad, uczeń klasy I – Maksymilian Kura oraz przewodnicząca szkoły – Marta Ludwig z kl. VI, miało bardzo trudne zadanie w punktowaniu uczestników.

Ostatecznie zwyciężyli:

- I miejsce – Anna Kaluza, kl. II jako Shakira w utworze „Waka, waka”

- II miejsce – Jessica Barteczko, kl. II jako Donatan i Cleo w utworze „My Słowianie”

- III miejsce – Marta Fleischer, kl. I jako Sylwia Grzeszczak w utworze „Księżniczka”

- WYRÓZNIENIE – Maja Szramowska, kl. VI jako Kasia Popowska w utworze „Przyjdzie taki dzień”

Gratulujemy wszystkim uczestnikom, bo tak naprawdę zwycięzcą był każdy uczeń, który wziął udział w tym show! Mamy nadzieję, że dzieci „zasmakowały” takiej zabawy i stanie się ona tradycją w naszej szkole. Oby uczniowie mieli więcej takich inicjatyw oraz pomysłów ożywiających mury naszej szkoły!

Przy tak przyjemnej okazji Pani Dyrektor podziękowała wszystkim uczniom w imieniu Michałka Wielgana za kartki i życzenia wielkanocne. Pani Dyrektor opowiedziała również uczniom o Fundacji Iskierka, która zajmuje się budowaniem systemów wsparcia dla  dzieci z chorobą nowotworową i ich rodzin. Do tej fundacji należy także Michał, jeśli rodzice naszych uczniów wyrażają taką chęć mogą przekazać 1 % swego podatku właśnie na ten cel. W poniższym linku można uzyskać ważne informacje, w celu należy wpisać: Michał Wielgan.

http://fundacjaiskierka.pl/jak-pomoc/1-podatku/

Pani Dyrektor ogłosiła również kilka akcji dla uczniów:

- Stołówka moich marzeń – uczniowie mogą zgłaszać własne pomysły i projekty na wygląd nowej jadalni i kuchni, którą pani Dyrektor planuje wyremontować i całkowicie odmienić.

- Dzień Dziecka – inicjatywa uczniów, jak chcieliby, aby ten dzień wyglądał.

- Akcja charytatywna – prezenty na Dzień Dziecka dla szpitala onkologicznego w postaci artykułów szkolnych, kolorowanek, książek i gier planszowych.

 Wszystkie trzy akcje bardzo zainteresowały uczniów i wyrazili chęć aktywnego uczestniczenia w każdej z nich, zatem czekamy na Wasze inicjatywy Kochani!


KONKURS

NA SZOPKĘ BOŻONARODZENIOWĄ

ROZSTRZYGNIĘTY!

Na wielkanocnym apelu zostali wyróżnieni uczniowie, którzy w I semestrze wzięli udział w VI MIĘDZYNARODOWEJ WYSTAWIE SZOPEK BOŻONARODZENIOWYCH w Szkole Podstawowej z Oddziałem Przedszkolnym w Uciechowicach. Prace, czyli szopki na tej wystawie zaprezentowali głównie uczniowie szkół podstawowych i średnich z różnych części kraju a także i z zagranicy, z Ukrainy i Czech. Wśród 560 szopek znalazła się także jedna nadesłana z Niemiec.

Swoją obecnością zaszczycili wystawę m. in. Aleksander Świeykowski  Senator Rzeczypospolitej Polskiej, Sebastian Baca – Wójt Gminy Branice, Jiri Cvesper - członek Światowej Federacji Szopkarzy, O. Mieczysław Lenard.

W marcu otrzymaliśmy informację, że wśród wyróżnionych szopek na wystawie znalazły się także szopki wykonane przez uczniów naszej szkoły: wyróżnienie, piękne nagrody i dyplomy  otrzymali:

o   Maksymilian Kura. Kl. I

o   Laura Praszmo, kl. V

o   Milena Hyla, kl. V

o   Szymon Psyk, kl. VI

Jesteśmy dumni z naszych uczniów, którzy spośród kilkuset uczestników zostali wyróżnieni! Warto brać udział w konkursach i zachęcamy do kolejnych! J

Dziękujemy też rodzicom, którzy pomagali swoim dzieciom w wykonaniu szopek.

Dziękujemy również Pani Ani za to, iż osobiście zawiozła wszystkie szopki naszych uczniów do organizatorów!


APEL WIELKANOCNY

30.03.2015 R.

Tegoroczny apel z okazji świąt wielkanocnych był zaskoczeniem dla wszystkich, ponieważ pani Ania i pani Elwira przygotowały z kl. II i V teatrzyk kukiełkowy. Przedstawienie najbardziej podobało się najmłodszym uczniom, ale wszyscy reagowali żywo i często uśmiechali się w trakcie trwania spektaklu. Całość była okraszona humorem i pięknymi piosenkami. Dzieciaki za kurtyną dawały z siebie wszystko, by dodać autentyczności kukiełkom.

Wszystkie dekoracje przygotowała pani Ania, za co bardzo jej dziękujemy. Podziękowania chcemy złożyć również tacie Martyny Komander, Panu Grzegorzowi Komandrowi, który wykonał na potrzeby teatrzyku drewniany, składany stelaż. Dziękujemy za współpracę takim wspaniałym rodzicom.

Ten świąteczny apel był także okazją do wręczenia dyplomów za wzorowe zachowanie na zajęciach świetlicowych. Te wyróżnienia otrzymali:

o   Karolina Komander, kl. I

o   Oliwia Zawadzicz, kl. III

o   Kordian Wiertelorz, kl. IV

o   Maja Szramowska, kl. VI

o   Julia Mętrak, kl. VI

 

Po apelu, Pani Dyrektor złożyła wszystkim pracownikom szkoły oraz uczniom świąteczne życzenia i przypomniała uczniom, aby pamiętali o swoim koledze Michale Wielganie, który z powodu choroby nie chodzi do szkoły, ale bierze udział w nauczaniu indywidualnym. Uczniowie wyrazili chęć wykonania kartek świątecznych oraz napisania życzeń dla Michała.


KARTKI   I   ŻYCZENIA

DLA   MICHAŁA !!!

Z okazji świat wielkanocnych uczniowie naszej szkoły wykonali kartki świąteczne i napisali życzenia dla swego kolegi – Michałka Wielgana z kl. II, który z powodu choroby uczy się w domu nauczaniem indywidualnym. Kartek było bardzo wiele: barwne, wycinane, malowane, składane, w języku polskim, niemieckim i angielskim! Tę świąteczną pocztę od naszych uczniów oraz mały prezencik, przekazały Michałowi, Pani Dyrektor i wychowawczyni Pani Elwira.


W dniach 10 – 11.03.2015 r. Pani Dyrektor Elżbieta Dziuda uczestniczyła w warsztatach w Płocku, w Regionalnym Centrum Edukacji Ekologicznej realizowanych w ramach projektu pn. „Natura 2000 – naszą szansą”, finansowanego ze środków NFOŚiGW w Warszawie.

W warsztatach Pani Dyrektor zapoznała się z szeroką tematyką ekologii i agroturystyki. Oto tematy poruszane w trakcie prelekcji i zajęć warsztatowych:

Ø  Ścieżki przyrodniczo – leśne obszary Natura 2000

Ø  Bazy turystyczne obszarów Natura 2000

Ø  Jak w gminie zorganizować zielona szkołę?

Ø  Ochrona różnorodności biologicznej Natura 2000 a turystyka

Ø  Formy turystyki przyjaznej środowisku

Ø  Dzieci, młodzież, dorośli i turystyka

Ø  Turystyka proekologiczna

Ø  Zagospodarowanie obszarów Natura 2000

Ø  Promocja turystyki

Ø  Organizacja zajęć terenowych dla dzieci i dorosłych


ZAĆMIENIE SŁOŃCA

Jak podaje Wikipedia, zaćmienie Słońca to zjawisko astronomiczne powstające, gdy Księżyc znajdzie się pomiędzy Słońcem, a Ziemią i tym samym przesłoni światło słoneczne. W Polsce zaćmienie było widoczne jako częściowe. Zasłonięciu uległo od 63% tarczy słonecznej w regionach południowo - wschodnich do 75% na północnym zachodzie kraju. Na przeważającym obszarze Polski niebo było bezchmurne i panowały bardzo dobre warunki do obserwacji.

W związku z tym, iż jest to bardzo ciekawe zjawisko, 20 marca, około godziny 11.00, nasi uczniowi również je obserwowali poprzez specjalne klisze, aby nie uszkodzić oczu. Dzieciaki długo przypatrywały się niebu i na pewno zapamiętają to wydarzenie!
Dzieci mogły oglądać zaćmienie, przez te specjalne klisze, dzięki uprzejmości mamy Pawła Koniecznego z kl. I, która przygotowała ich tyle, by starczyło dla każdego chętnego dziecka. Dziękujemy!!


PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

20 marca, z okazji pierwszego dnia wiosny uczniowie naszej szkoły wzięli udział w pochodzie z marzanną. Wyprawa odbyła się na ulicy Młyńskiej w naszej wsi. Wiosnę mogliśmy przywitać dzięki Laurze Praszmo i jej mamie, ponieważ wykonały dla nas marzannową kukłę, która na pewno przegoni zimę na długo.

Dziękujemy pięknie - Laurze i jej mamie!


DNI   OTWARTE

18.03.2015 r.

W związku z naborem uczniów do klasy I na rok szkolny 2015/2016, zorganizowaliśmy w szkole dni otwarte. Rodzice i przyszli pierwszoklasiści przybyli w progi naszej szkoły, aby ją zwiedzić i poznać. Gdy rodzice przebywali na spotkaniu z Panią Dyrektor, dzieciaki wzięły udział w: warsztatach ceramicznych – lepienie gliną, grach edukacyjnych na tablicy interaktywnej, zawodach sportowych na wesoło. Dzieci były bardzo otwarte i odważne, chętnie współpracowały z nauczycielami prowadzącymi zajęcia.


KONKURS MATEMATYCZNY:

„Szkolny rachmistrz”

„Znajomość matematyki w największym stopniu sprzyja rozwijaniu logicznego myślenia.”

/J. Mitropolski/

Panie Agnieszka Łakomik, Sabina Herman oraz Danuta Jilg przygotowały w lutym konkurs matematyczny dla klas I – VI. W konkursie sprawdzana była technika rachunkowa: dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie, oprócz umiejętności liczenia, ważna była także szybkość rozwiązania zadań.

Oto nagrodzeni uczniowie:

Tytuł „Szkolnego rachmistrza” w kl I – III uzyskał Paweł Konieczny, kl. I

Tytuł „Szkolnego rachmistrza” w kl IV – VI uzyskała Milena Hyla, kl. V

Wyróżnienie – Paulina Praszmo, kl. I i Anna Kaluza, kl. II


KONKURS PLASTYCZNY:

„Jestem uprzejmy gdy…”

Aby w naszej szkole żyło się miło, bardzo często przypominamy sobie nawzajem o wzajemnej życzliwości, empatii, wrażliwości, zrozumieniu i tolerancji. W lutym pani Ania zorganizowała konkurs, który miał za zadanie pokazać uprzejmość, jaką w naturalny sposób okazujemy sobie w życiu codziennym. Oto nagrodzeni uczniowie:

Klasy I – III:

Ø I  miejsce – Iga Gaj, kl. I

Ø II miejsce – Marta Polanik, kl. I

Ø III miejsce – Maksymilian Kura, kl. I

Ø  Wyróżnienie – Jakub Wesoły, kl. II

Klasy IV – VI:

Ø I  miejsce – Patrycja Hulin, kl. V

Ø II miejsce – Klaudia Kowacz, kl. V

Ø III miejsce – Marlena Barzantny, kl. IV

Ø  Wyróżnienie – Wiktoria Lisiecka, kl. V


Historia jest nauczycielką życia –

Historia magistra vitae est.

Cyceron

24 lutego 2015 roku, uczestniczyliśmy w „żywej lekcji historii” pt. „Od Mieszka I do Bolesława Krzywoustego, czyli podróż przez Polskę pierwszych Piastów. Widowisko zostało poprowadzone przez Drużynę Wojów Słowiańskich "Dąb Pomorza" z Torunia.

Treść spektaklu przybliżyła uczniom kulturę dawnych Słowian. Aktorzy zaprezentowali czasy między rokiem 965 a 1226, bitwę pod Cedynią, najazd na Brzetysława Czeskiego, najazd na Henryka V. Z wielkim zainteresowaniem wszyscy przysłuchiwali się opowieściom aktorów, którzy przybliżyli najważniejsze wydarzenia z historii dawnej Polski. Największą atrakcją były dla uczniów pojedynki na miecze oraz udział w krótkich scenkach historycznych, w których mogli również uczestniczyć najmłodsi. Widowisko zawierało wiele elementów interaktywnych, gdzie można było wykazać się swoją siłą lub wiedzą z zakresu wczesnego średniowiecza. Dobór wielu rekwizytów i możliwość bezpośredniego kontaktu z replikami przedmiotów używanych w Polsce pierwszych Piastów sprawił, że lekcja stała się prawdziwą, żywą historią. Uczniowie zobaczyli repliki oręża: zbroje, kolczugi, hełmy, miecze, tarcze, topory oraz stroje z tamtego okresu. Obejrzenie spektaklu dało uczniom naszej szkoły możliwość bliższego zetknięcia się z historią znaną z podręczników.

Należy dodać, że współpraca aktorów z uczniami polegała na przypominaniu i utrwalaniu w bardzo przystępnej formie informacji z okresu wczesnego średniowiecza. Lekcja zakończyła się konkursem ze znajomości wydarzeń, o których usłyszeli uczniowie podczas jej trwania. Nagrodę stanowiły pamiątkowe denary Chrobrego wybijane w mennicy króla

Przedstawienia prezentowane przez agencję widowisk historyczno-edukacyjnych „Arkona” miało na celu pobudzenie wyobraźni młodego widza, poszerzenie jego horyzontów, „uwrażliwienie” estetyczne, a przede wszystkim pomogło w realizacji programu nauczania. Skorzystanie z tej ciekawej oferty i współpraca z agencją, przyniosła uczniom naszej szkoły dużą satysfakcję, oraz mnóstwo zabawy. Lekcja wywarła duże wrażenie na uczniach, którzy żywo reagowali na przedstawiane zdarzenia okraszone niepowtarzalnym dowcipem. Poprzez niecodzienny pokaz nasi uczniowie zgłębili wiedzę na temat wczesnego średniowiecza.


23.02.2015r. kl. I gościła

w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora

Zajęcia w teatrze odbyły się w ramach projektu Fascynujący Świat Nauki i Technologii. Uczniowie klasa I uczestniczyli w 6 godzinach zajęć dydaktycznych, dzięki którym rozwijali kreatywne i abstrakcyjne myślenie, kształtowali właściwe postawy społeczne, rozwijali wrażliwość estetyczną, nabywali umiejętność analizy przedstawienia teatralnego,  wykorzystywali teorię w praktyce, nabywali umiejętności rozwiązywania problemów życia codziennego poprzez uczestnictwo w życiu kulturalnym oraz nabywali umiejętności praktyczne, manualne, techniczne, sprawności fizyczne i je ćwiczyli.

Uczniowie analizowali problematykę przedstawienia, poznali pojęcia: rekwizyt, scenografia, kostium, mogli samodzielnie wykonać etiudę z przedmiotami. Wszyscy ćwiczyli umiejętność wypowiadania się, uczestniczyli w zabawie teatralnej, ćwiczyli mimikę, gesty, ruchy bohaterów literackich. Każde dziecko chętnie ilustrowało sceny i sytuacje inspirowane wyobraźnią. Ważne było to, iż przybliżono dzieciom ważne wartości etyczne na podstawie baśni, bajek, i opowiadań, a także obserwacji życia codziennego.

Aby zajęcia były ciekawe wykorzystano metody: waloryzacyjne (nauczanie przez przeżywanie) - spektakl teatralny, pokaz łączony z przeżyciem: praktyczne (nauczanie przez działanie) - pokaz z objaśnieniem, ćwiczenia; problemowe – inscenizacja, gra dydaktyczna, dyskusja dydaktyczna. Praca uczniów odbywała się indywidualnie i w grupach.

Dzieciaki mogły wykorzystać na zajęciach rekwizyty teatralne, przebrać się w różnorodne stroje i kostiumy oraz obejrzały spektakl teatralny na temat relacji międzyludzkich na podstawie utworu Maliny Prześlugi „Pręcik”. Milusińscy bawili się świetnie, na pewno ich wyobraźnia będzie teraz jeszcze bardziej kreatywna!


 


ŻYWA LEKCJA PRZYRODY - OWADY

15.02.2015r. uczniowie naszej szkoły mieli okazję wziąć udział w żywej lekcji przyrody zorganizowanej przez Agencję Impresaryjno - Artystyczną Klaps – Art. z Krakowa, którą poprowadziła pani entomolog. Uczniowie poznali ciekawostki ze świata owadów. W czasie lekcji zostały zaprezentowane żywe okazy, np. karaczany, chrząszcze, larwy chrząszczy, szarańcza, modliszka, jak również okazy zasuszone, np. ćmy tropikalne, wielobarwne motyle z różnych zakątków świata. Uczniowie poznali budowę owadów, ich czynności życiowe oraz mogli dotknąć tych żywych stworzeń, chętnych do spotkań „pierwszego stopnia” było wielu, co świadczy o odwadze naszych dzieciaków! Lekcja była ekscytująca!


TŁUSTY CZWARTEK
WALENTYNKI

12 lutego upłynął w naszej szkole bardzo smacznie i słodko, ponieważ z okazji Tłustego Czwartku, dzięki radzie rodziców,  zajadaliśmy pyszne pączki obsypane obficie cukrem pudrem.

Połączyliśmy ten dzień ze zbliżającymi się Walentynkami. W szkole postawiono skrzynką na pocztę walentynkową, a nasi walentynkowi listonosze: Marta B. i Zuzia J. z kl. 6 dostarczali liściki do adresatów. To był bardzo miły dzień, ponieważ liścików nazbierało się naprawdę bardzo dużo, były dopracowane, estetyczne i przygotowane od serca. Uczniowie nieśmiało oczekiwali na karteczki, każdy dostał w tym dniu jakieś życzliwe i miłe słowo


Wycieczka kl. I i VI do Parku Nauki
i Rozrywki w Krasiejowie 06.02.2015 r.
W ramach projektu

Fascynuj
ący Świat Nauki i Technologii

 

Park Nauki i Rozrywki to raj dla dzieci i dorosłych, można się tu przenieść w czasie i za pomocą współczesnej techniki oraz zabawy nauczyć wiele ciekawych rzeczy.

 Oto atrakcje, w których uczestniczyliśmy:
 

Ø  Hala odlotów – prom kosmiczny:

 

Dostaliśmy specjalne kaski na głowy, usadowiliśmy się na siedzeniach, a potem udaliśmy się w wirtualny lot w Kosmos. Przez wizjery promu zobaczyliśmy oddalający się dok, aż do osiągnięcia orbity wokółziemskiej. Przenieśliśmy się w czasie o miliony lat. Następnie wylądowaliśmy w stacji orbitalnej – wehikułu czasu.

 

Ø  Wehikuł czasu:

 

Tutaj pomagały nam wmontowane w kaski głośniki i opowieści płynące wprost do naszych uszu. Stawaliśmy przed specjalnymi ekspozycjami i tam głos wbudowany w kask opowiadał nam historię związaną z daną przestrzenią. Wszystko to w celu przedstawienia problemu naszego pochodzenia. Dowiedzieliśmy się czym jest ewolucja, obejrzeliśmy niezwykłą galerię małp i małpiatek, a także przodków człowieka.

 

Ø  Sala muzealno - ekspozycyjna:

 

- Widzieliśmy ekspozycję –„Człowiek z lodowca” – Oetzi – najstarszą na świecie ludzką mumią.

- Ekspozycja „Rozwój naczyń” – dowiedzieliśmy się jak rozwijały się najważniejsze sprzęty w naszych gospodarstwach domowych.

- Ekspozycja „Rozwój pisma” – zobaczyliśmy jak ludzie w dawnych czasach zapisywali informacje.

- Ekspozycja „Grobowiec” – tu spotkaliśmy się z czymś naprawdę niezwykłym, z rekonstrukcją grobu książęcego pochodzącego z czasów kultury przeworskiej.

- Ekspozycja „Rozwój narzędzi” – poznaliśmy jak powstało jedno z najważniejszych narzędzi człowieka – nóż, od tych najbardziej prymitywnych aż do współczesnych.

- Ekspozycja „Wszyscy jesteśmy braćmi” – była to wystawa interaktywna, która pokazała nam, że jesteśmy blisko spokrewnieni z przyjaciółmi z klasy, naszą wychowawczynią, Mikołajem Kopernikiem, a nawet z mieszkańcami odległej Alaski. Mogliśmy tutaj oglądać różne czaszki od tych najmniejszych do bardzo dużych.

 

Ø  Oceanarium:

 

W tajemniczych okularach mogliśmy obejrzeć różnorodne potwory żyjące kiedyś w oceanach, szum wody i dźwięki wydobywające się z otchłani wodnych wprowadzały nas w nastrój ciekawości. W podwodnym świecie zobaczyliśmy:

- Prawalenia  - występowanie: USA, Egipt, Pakistan. Wiek: paleogen 30-20 mln lat temu,
rozmiary: do 25 m długości.

- Rybę pancerną - występowanie: Maroko, USA, Belgia, Polska. Wiek: dewon 375-360 mln lat temu, rozmiary: do 9 m długości.

- Liopleurodona - występowanie: Anglia, Francja. Wiek: środkowa i późna jura
175 – 155 mln lat temu, rozmiary: 5-7  m do 10 m długości.

- Rekina -  występowanie: kosmopolityczny. Wiek: paleogen - neogen 25-1,5 mln lat temu, rozmiary: co najmniej 15 m długości.

- Mozazaura - Występowanie: kosmopolityczny. Wiek: późna kreda, rozmiar: ponad 15 m długości.

- Pleziozaura - występowanie: Anglia. Wiek: wczesna jura 195-190 mln lat temu,
rozmiary: do 5 m długości.

- Żółwia wodnego - Występowanie: Stany Zjednoczone. Wiek: późna kreda 71-65 mln lat temu, rozmiary: ponad 4,5 m długości.

- Ichtiozaura - występowanie: USA, Kanada. Wiek: trias 220-200 mln lat temu, rozmiary: do 20 m długości.

 

Ø  Lekcja paleontologiczno – archeologiczna:

 

W trakcie lekcji mogliśmy dotknąć prawdziwych eksponatów, np. zęby mamuta, skamieliny roślin, odciśnięte fale wodne w kamieniu, stopy mamuta sprzed 2,5 mld lat temu, widzieliśmy płetwy, kości karcharodontozaura, modele łodzika. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawostek z życia prehistorycznych gadów i zwierząt.

 

Na koniec wszyscy zostali obdarowani książką o dinozaurach, modelem łodzika, skamieliną rośliny oraz kawałkiem skały, będą to dla nas cenne pamiątki do wspomnień.


DZIEŃ BABCI I DZIADKA
16.01.2015r.

W naszej szkole odbył się uroczysty Dzień Babci i Dziadka, połączony z występami artystycznymi uczniów. Z okazji tej uroczystości uczniowie przygotowali na zajęciach plastyki drobne upominki z życzeniami. Wszystkie dzieci zaśpiewały dziadkom dostojnie „Sto lat”, co wywołało łzy wzruszenia i szczere uśmiechy! Słodki poczęstunek dla wszystkich gości przygotowali rodzice klas III i IV. Dziadkowie i wnukowie miło spędzili wspólnie czas. Po występach i kolędowaniu, odbyły się wspólne zdjęcia z dziadkami i babciami.


DZIEŃ PRZEBIERAŃCA

15.01.2015 r.

Jak co roku, w okresie karnawału w naszej szkole odbywa się Dzień Przebierańca! W tym roku szkolnym dzieciaki przeszły najśmielsze oczekiwania nauczycieli! Prawie każdy uczeń przygotował dla siebie przebranie. Stroje były barwne, pomysłowe oraz zaskakujące!

Wybraliśmy Króla oraz Królową Przebierańców.

W kl. I – III zwyciężyli: Martin Mikołajczyk z kl. II jako KOWBOJKA oraz Zuzia Zając z kl. III jako HINDUSKA.

W kl. IV – VI zwycięzcami zostali: Rafał Jasik z kl. VI jako KROWA oraz Marlena Barzantny z kl. IV jako AL. CAPONE

Wybór był ogromnie trudny!

W tym dniu rozstrzygnięto również konkurs ortograficzny „Mistrz ortografii”. W związku z tym, iż uczniowie mają nadal spore problemy z poprawna pisownią nie przyznano żadnych miejsc, wyróżniono jedynie najlepsze prace konkursowe.

W kl. I – III wyróżniono:

Julie Gach, kl. III oraz Oliwię Zawadicz  kl. III

W kl. IV – VI wyróżniono:

Martynę Komander, kl. V oraz Milenę Hylę, kl. V14.01.2015r.

SPOTKANIE Z POLICJĄ

Bezpieczne ferie zimowe

W trosce o bezpieczeństwo naszych uczniów w czasie ferii zimowych, na prośbę Pani Dyrektor przeprowadzono w naszej szkole pogadankę z policjantką Panią Anna Sałacką nt. Zachowania bezpieczeństwa w czasie ferii zimowych oraz zagrożeń związanych z przebywaniem na zamarzniętych rzekach. Pani policjantka przypomniała uczniom:
o zachowanie ostrożności w kontaktach z obcymi, przypomniała zasady i przepisy ruchu drogowego oraz uczuliła dzieci na kontakty z obcymi zwierzętami.

KOLĘDA SZKOLNA

Tego samego dnia o godz. 11.00, odbyła się w naszej szkole wizyta duszpasterska. Jak co roku ks. prob. Rudolf Golec odwiedził szkołę, aby wspólnie pomodlić się za wszystkich pracowników szkoły i uczniów. W czasie wspólnego kolędowania ksiądz poświecił klasy i pomieszczenia w szkole. Życzył nam w Nowy Roku zdrowia  i sukcesów w nauce.


WARSZTATY W KL. I

13.01.2015 r. w klasie I odbyły się warsztaty, nt. „Przeciwdziałania konfliktom i zachowaniom agresywnym wśród dzieci”. Zajęcia przeprowadziła przewodnicząca Rady Rodziców, Pani Gracjana Panek - Gach w ramach realizacji programu SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE. Uczniowie klasy I chętnie i aktywnie uczestniczyli w zajęciach. Podczas gier i zabaw uczniowie poznawali sposoby rozwiązywanie konfliktów rówieśniczych.


19.12.2014 r.

Uroczyste otwarcie boiska

Jasełka szkolne

Od września do grudnia 2014 r. trwała przebudowa boiska szkolnego przy Społecznej Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Mechnicy. Nim do tego doszło Pani Dyrektor Elżbieta Dziuda dołożyła wszelkich starań, aby zdobyć fundusze na ten cel. To, co Pani Dyrektor zaplanowała jest już widoczne. Powstało nowoczesne boisko wielofunkcyjne z nawierzchnią z trawy syntetycznej, dostosowane do uprawiania wielu dyscyplin sportowych, m.in.: piłki nożnej, piłki ręcznej, siatkówki.

Przebudowa boiska kosztowała 255 tys. zł, z tego 70 tys. zł udało się Pani Dyrektor pozyskać ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki. Oprócz przebudowy boiska, przebudowano także otoczenie szkoły, zadanie to nosiło nazwę: „Adaptacja istniejących obiektów przyszkolnych w Mechnicy do ogólnodostępnego użytku w celach  turystyczno – rekreacyjno – sportowych”. Ten cel został zrealizowany przez Urząd Gminy Reńska Wieś, który na tę modernizację wydał 550 tys. zł, w tym pozyskano 104 tys. zł. Z Programu rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013.

Całość prezentuje się niezwykle okazale, wymieniono całkowicie ogrodzenie szkoły, umieszczono piłkochwyty, oraz rozbieg do skoczni w dal, wymieniono kanalizację i ciągi komunikacyjne. Wokół szkoły zrobiło się przestrzennie, postawiono ławki, kosze na śmieci oraz zadaszone wiaty, które będą służyć uczniom w sezonie letnim jako „zielone klasy”. Wspaniałe jest to, iż obiekt nie będzie służył jedynie uczniom, ale również społeczności lokalnej, zatem będzie pełnił funkcję wiejskiego centrum sportu i kultury.

Oprócz Pani Elżbiety Dziudy wszelkich starań do powstania tego obiektu dołożyli wójt Gminy Reńska Wieś, Pan Marian Wojciechowski oraz rada gminy, pracownicy urzędu gminy oraz Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Mechnica.

Uroczyste otwarcie boiska nastąpiło przecięciem wstęgi oraz poświęceniem obiektu przez ks. Rudolfa Golca. Kolejnym punktem programu – już na sali gimnastycznej - były przemówienia gości, podziękowania osobom, które pomagały w całym przedsięwzięciu. A potem było już bardzo nastrojowo i świątecznie, ponieważ najmłodsze dzieci z klas I – III przygotowały jasełka oraz wspólne kolędowanie.


Konkursy plastyczne

16.12.2014 r. rozstrzygnięto konkursy plastyczne.

Konkurs „Dbam o zdrowe zęby”:

● klasy I – III:

- I miejsce – Alan Rak, kl. III

- II miejce – Anna Kaluza, kl. II

- III miejsce – Martin Mikołajczyk, kl. II

- Wyróżnienie – Oliwia Zawadzicz, kl. III

● klasy IV – VI:

- I miejsce – Klaudia Kowacz, kl. V

- II miejsce – Rafał Osieka, kl. V

- III miejsce – Wiktoria Lisiecka, kl. V

- Wyróżnienie – Laura Praszmo, kl. V

 

Konkurs „Kartka świąteczna z dobrym słowem”:

 

● klasy I – III:

- I miejsce – Laura Król, kl. III

- II miejce – Oskar Pawlik, kl. II

- III miejsce – Iga Gaj, kl. I

- Wyróżnienie – Karina Kowacz, kl. II, Paulina Praszmo, kl. I

● klasy IV – VI:

- I miejsce – Paulina Smiatek, kl. V

- II miejsce – Marta Ludwig, kl. VI

- III miejsce –   Patrycja Hulin, kl. V

 


KONKURS KOLĘD PO NIEMIECKU

14 grudnia Związek Młodzieży Mniejszości Niemieckiej zorganizował podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego w Opolu konkurs kolęd w języku niemieckim. W konkursie brali udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponad gimnazjalnych.  Zadaniem uczestników było przygotowanie trzech kolęd, z czego komisja wybierała jedną, która była śpiewana na konkursie. Nasza uczennica z kl. VI Marta Barzantny chętnie i samodzielnie przygotowała trzy kolędy, a w Opolu zaśpiewała „In der Wiehnachtsbäckerei”. Mimo iż nie udało się jej zdobyć żadnego miejsca, to i tak jesteśmy z niej bardzo dumni, ponieważ zaśpiewała przepięknie i godnie reprezentowała naszą szkołę.


Gady w szkole, czyli

żywa lekcja przyrody

15.12.2014 r. uczniowie naszej szkoły oraz przedszkolaki z zaprzyjaźnionego Machnickiego przedszkola brali udział w żywej lekcji przyrody zorganizowanej przez Agencję Impresaryjno - Artystyczną Klaps – Art. z Krakowa.

Mieliśmy okazję poznać pięć bardzo kulturalnych węży: boa dusiciel – 53,5 - letni Julek, 3,5 - letni pyton królewski - Basia, pyton tęczowy – Zosia, pyton tygrysi – albinos o imieniu Marcel. W czasie lekcji pani Magda, opiekunka węży, opowiadała o życiu i zwyczajach tych niezwykłych, egzotycznych zwierząt. Uczniowie dowiedzieli się co to jest „wylinka”, czym odżywiają się węże, jak są zbudowane, jaką długość osiągają, jak mogą zachowywać się w środowisku naturalnym. Każde dziecko miało okazje pogłaskać węża sprawdzając, że w rzeczywistości są to bardzo delikatne i miłe w dotyku zwierzęta.

Nawet najmłodsze przedszkolaki odważnie, choć z dużą ostrożnością, głaskały wszystkie węże. Żywa lekcja przyrody była dla uczniów bardzo cennym doświadczeniem. Uczniowie nie tylko poznali te niezwykłe zwierzęta, ale mogli je osobiście dotknąć i zobaczyć na żywo. A przecież nie często nadarza się taka okazja. I trzeba przyznać, iż wszystkie dzieci były zasłuchana, uważne i niezwykle grzeczne… zastanawiamy się tylko czy była to zasługa ciekawych opowieści pani Magdy, czy obecność węży wpłynęła na dzieci tak łagodząco! ☺☺☺


STROIKI - współpraca z Caritas

28 listopada, uczniowie klasy 5 pod opieką pani Anny Cielniak wykonały stroiki świąteczne dla osób potrzebujących, samotnych i chorych na prośbę Pani Magdaleny Żarnowieckiej prowadzącej instytucję  charytatywną Caritas w parafii Mechnica.  Przed świętami Caritas odwiedza osoby starsze i samotne, którym ofiarowywane są stroiki na Boże Narodzenie. 1 grudnia Pani Żarnowiecka odebrała stroiki, a my cieszymy się ze wzajemnej współpracy i możliwości pomocy potrzebującym.


Warsztaty klasy 2 i 3

W listopadzie klasy II i III wzięły udział w warsztatach, pt. Teatralne eksperymenty – „Nauka jest sztuką a uczniowie artystami”

Celem warsztatów jest popularyzacja wiedzy i efektów realizacji Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki poprzez elementy twórcze związane z szeroko pojętą kulturą, sztuką oraz przedstawionym działaniem jak również uwrażliwienie dzieci na problemy osób niepełnosprawnych, wykluczonych społecznie, integracja i akceptacja inności. Zajęcia były realizowane przez animatorów Stowarzyszenia Aktywnej Pomocy Rodzinie ALTERNATYWA - S.A.P.R.A.

12 - godzinne warsztaty artystyczne – teatralne, taneczne i muzyczne sprawiły dzieciakom wiele frajdy i były czasem relaksu.

Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz ze środków budżetu województwa opolskiego w ramach pomocy technicznej Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki


21 listopada

DZIEŃ  ŻYCZLIWOŚCI I UPRZEJMOŚCI

 

Dnia 21.11.2014 r. w naszej szkole odbył się Dzień Życzliwości i Uprzejmości. Uczniowie we wszystkich klasach wykonali kotyliony z miłymi hasłami, np. „dobrze, że jesteś”, „lubię Cię”, „ładnie wyglądasz”…

Atmosfera w szkole była sympatyczna, miła i chciałoby się przeżywać takie dni zawsze.

Na koniec dnia uczniowie przypięli swoje kotyliony na gazetkę na korytarzu szkoły, aby pamiętać, że uprzejmym i miłym należy być nieustannie.


Wyjazd na Uniwersytet Opolski

14.11.2014 r. uczniowie klasy V uczestniczyli w ramach projektu Fascynujący Świat Nauki i Technologii w zajęciach dydaktycznych na Uniwersytecie Opolskim.

Zajęcia odbywały się w następujących blokach tematycznych:

- Szukamy innych cywilizacji

- Od alchemii do współczesności

- Fizyka jest wszędzie

- Mechaniczny świat

- Ciekawostki z wnętrza Ziemi

Dzieci miały zajęcia z dr Wiolettą Ochędzan – Siodłak oraz z dr inż. Pawłem Włodarczykiem. Wysłuchały wykładu, pt. Motoryzacja a środowisko”, wykonywały też ćwiczenia praktyczne z zakresu fizyki, np. badały ciała stałe, gęstość ciał, grawitację, własnoręcznie wykonywały wulkan z sody.

Uczniowie dowiedzieli się jak identyfikować tworzywa sztuczne, a szczególnie plastik, pomocne było odczytywanie piktogramów i symboli na tworzywach sztucznych różnego rodzaju.

Uczniowie byli zachwyceni taką praktyczna formą lekcji, każdy otrzymał certyfikat udziału w zajęciach.

 


Jeszcze Polska nie zginęła…

7 listopada 2014 r., odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji rocznicy

odzyskania przez Polskę niepodległości.

Apel przygotowała pani Elwira Mazurek z uczniami klasy II, którzy zaprezentowali wzruszające wiersze i przybliżyli uczniom historię naszego kraju. Podczas dramy uczniowie mogli poczuć więzy niewoli, jakimi był spętany nasz kraj przez ponad sto dwadzieścia lat. Doświadczyli też radości wolności, którą odzyskaliśmy dzięki wielu wybitnym postaciom oraz duchowi patriotyzmu, który przetrwał w naszym narodzie. Podczas przedstawienia nie zabrakło wielu pieśni patriotycznych w wykonaniu naszego koła muzycznego, któremu przygrywała pani Anna Cielniak. Wszystkim udzielił się poważny nastrój. Na nowo mogliśmy poczuć dumę z bycia Polakami.


EKOLOGIA

W naszej szkole w październiku odbył się konkurs ekologiczny, pt. „Najlepsze hasło ekologiczne”.

Zadziwiające, lecz w konkursie wzięły udział jedynie pierwszaki!

LAUREACI:

 • I miejsce – IGA GAJ

 • II miejsce – LENA FORKAJM

 • III miejsce – OLIWIA MUSIOŁ

Wyróżnienia: AURELIA PIECHULEK, MARTA POLANIK

Oto zwycięskie hasła:

Ø „Ekologia, drogie dzieci, to sortowanie śmieci” – Oliwia Musioł

Ø Pięknie wszędzie? Dbaj o środowisko – to tak będzie!” – Iga Gaj

Ø „Ziemia jest wszędzie, drugiej nie będzie” – Lena Forkajm

Ø Nie wyrzucaj jak leci, wszystkiego do śmieci” – Aurelia Piechulek

Ø „Dla nas tlen” – Marta Polanik

Uczennice napisały hasła, ale też wykonały makiety oraz plakaty, na pewno w tej pracy pomagali rodzice, za co im pięknie dziękujemy!

 


OWOCOWA JESIEŃ

W okresie września i października w naszej szkole odbyła się akcja „Owocowa jesień”. Dzięki współpracy z rodzicami, mieliśmy w szkole nieustanny dostęp to świeżych warzyw i owoców. Uczniowie dzielili się darami jesieni, które mieli w nadmiarze w domach z całą społecznością szkolną. Przynosili do szkoły: jabłka, gruszki, marchewkę, rzodkiewkę. Panie z obsługi przygotowywały te pyszności do spożycia, myły, obierały, kroiły, by każdy mógł się poczęstować. Obliczyliśmy, iż w tych miesiącach zjedliśmy kilkadziesiąt kilogramów owoców! Akcja przebiegła świetnie, uczniowie czekali na przerwy międzylekcyjne, aby pobiec do kącika z owocami i zjeść ociekający sokiem świeży owoc! Miło było patrzeć na to!

To kolejny udany cel, który zrealizowaliśmy w ramach promocji zdrowia w naszej szkole! Nie zapominajmy, że porcja warzyw i owoców w każdym posiłku urozmaica żywienie dzieci i wpływa na ich prawidłowy rozwój.

 


PROJEKT

„JEDZ ZDROWO - ŻYJ ZDROWO”

Dnia 20.10.2014 uczniowie kl. II wzięli udział w projekcie realizowanym przez nowo powstałą Spółdzielnię Socjalną „Pszczółka” z siedzibą w Kędzierzynie- Koźlu. Zajęcia rozpoczęły się o godz. 9.30 w siedzibie Spółki przy ul. Pamięci Sybiraków 12 w Koźlu.

Pierwsza część zajęć była teoretyczna. Uczniowie obejrzeli prezentację, podczas której zostały omówione błędy żywieniowe, zagrożenia wynikające z zanieczyszczenia żywności produkowanej w sposób przemysłowy. Uczniowie otrzymali wskazówki jak odżywiać się zdrowo.

Druga część zajęć była praktyczna. Dzieci w grupach przygotowały 3 zestawy sałatek. Każda z grup musiała na zakończenie zajęć zaprezentować swoją sałatkę, powiedzieć o jej składnikach i zachęcić pozostałe grupy do jej zjedzenia.

Prezentacja i degustacja sałatek wypadła znakomicie, uczniowie zaangażowali się w pracę, a wszystkie sałatki zostały zjedzone ze smakiem. Na pamiątkę udziału w warsztatach dzieci otrzymały ulotki zawierające zasady zdrowego żywienia i dyplomy pamiątkowe. Opiekunami grupy, była pani pielęgniarka Weronika Słotosz i pani Anna Cielniak. Zajęcia trwały 2 godziny.

 


16 października 2014 r., gościł w naszej szkole

ARCI !

Artaszes Barojan znany jako ARCI, urodził się 1981 roku w Erwaniu w Armenii. Kilkanaście lat temu wraz z rodzicami i młodszym bratem Dawitem przyjechali do Polski na Opolszczyznę, gdzie mieszkają do dziś. Te lata w Polsce sprawiły, że Arci świetnie odnalazł się w polskiej kulturze. Mimo tego, że dobrze czuje się w Polsce, pozostaje wierny swym korzeniom i w swej twórczości często nawiązuje do Armenii. 

ARCI podczas godzinnego koncertu profilaktycznego w naszej szkole zaśpiewał wiele swoich słynnych utworów. Koncert miał na celu zachęcenie uczniów do rozwijania swoich pasji i talentów. ARCI opowiadał uczniom o tym, w jaki sposób można dobrze spędzać wolny czas i realizować swoje marzenia. Mówił o konieczności oderwania się od komputerów i gier, które bardzo często nie wnoszą w nasze życie nic rozwijającego. Zachęcał do kontaktów z rówieśnikami i wyjścia z domu, by więcej czasu spędzać na świeżym powietrzu . Uczniowie mieli okazję poczuć „pozytywny rytm” i zaśpiewać wybrany przez siebie utwór. Chętnych nie brakowało. Podczas koncertu, zarówno uczniowie, jak i nauczyciele świetnie się bawili.


WYCIECZKA DO KRASIEJOWA DLA KL. II-V

16.10.2014

Plan wycieczki:

·        Zwiedzanie Parku Nauki i Ewolucji Człowieka. Uczniowie przeżyli niezwykłą przygodę, gdyż najpierw zostali skierowani do odprawy pasażerskiej i zasiedli na pokładzie promu kosmicznego, który przeniósł ich na orbitę okołoziemską. Wehikuł czasu pozwolił uczniom zaglądnąć w przeszłość przez okna prehistorii. Przedstawiona opowieść o dziejach naszych przodków i genezie naszego gatunku wykorzystała najnowsze zdobycze techniki. Jest to unikalny w skali Europy obiekt muzealny.

·        Drugi punkt wycieczki: Tunel Czasu. Udaliśmy się pociągiem w 300 metrowy tunel, gdzie odbyliśmy podróż przez miliardy lat istnienia Wszechświata. Mogliśmy podziwiać sceny w 3D przedstawiające tworzenie się galaktyk, Układu Słonecznego, powstanie życia na ziemi, rozwój i wymieranie wielu gatunków zwierząt.

·        Następnie wraz z przewodnikiem przeszliśmy półtorakilometrową ścieżkę dydaktyczną, aby zdobyć wiedzę o erze mezozoicznej -„erze dinozaurów”. Wzdłuż ścieżki mogliśmy podziwiać 250 modeli różnorodnych mezozoicznych płazów i gadów – głównie dinozaurów. Modele te, uzmysławiające rzeczywiste rozmiary prezentowanych zwierząt, wykonane zostały z niezwykłą dbałością o szczegóły i zgodnie  z naukowymi standardami.

·        W czasie naszej wędrówki wstąpiliśmy także do Pawilonu Paleontologicznego. Jest to jedyne w Europie muzeum, gdzie patrząc przez balustradę lub przez grubą szybę znajdującą się pod stopami można zobaczyć setki kości leżących w miejscu ich odkrycia. Wiele doskonale zachowanych elementów szkieletowych, znajduje się tam w szklanych gablotach.

·        Kolejnym punktem, było zwiedzanie Prehistorycznego Oceanarium. Tu mogliśmy podziwiać z bliska, jak wyglądało podwodne życie miliony lat temu. Dzięki osiągnięciom techniki podziwialiśmy min: Archelona - gigantycznego żółwia morskiego, Megalodona - blisko 20 metrowego rekina. Obserwując kolejne, nie występujące już dziś, morskie zwierzęta ulegaliśmy iluzji spotkania z żywymi stworzeniami, które czasem wywoływały dreszczyk emocji.

·        Po wyczerpującej wędrówce był czas na ciepły posiłek i zakupienie drobnych pamiątek. Na zakończenie naszej wycieczki udaliśmy się na plac zabaw o powierzchni 3000 m kw., który zapewnił naszym uczniom doskonałą zabawę.


Dzień Edukacji Narodowej
14 października 2014 r.

Dzień ten obchodziliśmy w naszej szkole bardzo uroczyście. Pani Dyrektor Elżbieta Dziuda przywitała wszystkich zgromadzonych gości: Wójta Gminy Reńska Wieś Pana Mariana Wojciechowskiego, Prezesa Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Mechnica Pana Piotra Barzantnego, radę pedagogiczną, personel szkoły oraz wszystkich uczniów i rodziców. Wychowawczyni kl. I pani Agnieszka Łakomik przygotowała piękny i bogaty występ artystyczny. Pierwszaki spisały się wspaniale, 25 uczniów śpiewało, mówiło wiersze i tańczyło, nawet pani Agnieszka występowała przez chwilę ze swoimi podopiecznymi. Były to wzruszające chwile, najmłodsi stanęli na wysokości zadania! Potem Pani Dyrektor pasowała symbolicznym ołówkiem każdego ucznia pierwszej klasy na prawowitego wychowanka naszej szkoły!

W kolejnej części uroczystości Pani Dyrektor wspólnie z Panem Prezesem podziękowali Panu Wójtowi za pomoc i oddanie oświacie na terenie naszej gminy. Uczniowie złożyli Panu Wojciechowskiemu życzenia, wręczono mu statuetkę oraz kwiaty. Pani Dyrektor wyróżniła Nagrodą Dyrektora nauczycieli: panią Annę Cielniak, panią Jowitę Śliwińską, panią Agnieszkę Błachut oraz pracownika niepedagogicznego panią Edytę Śliwińską. Specjalne życzenia otrzymała Pani Dorota Bustrycka z okazji 35 –lecia pracy. Natomiast Pani Dyrektor została wyróżniona nagrodą od Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Mechnica oraz otrzymała piękne życzenia od rady rodziców. Po tej oficjalnej części wzruszającą piosenkę pt. „Szkoła, nasza szkoła” zaśpiewały dziewczyny z kl. 4 – 6, a samorząd uczniowski wręczył nauczycielom przygotowane przez panią Anię koszyczki ze słodkościami :-)

          


Sprzątanie Świata

„Sprzątanie Świata - Polska" jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World wywodzącego się z Australii, zapoczątkowanego w 1989 roku przez Ina Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza. W ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln. wolontariuszy z ponad czterdziestu krajów na całym świecie. W Polsce akcję w 1994 roku zainicjowała  Mira Stanisławska – Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia.

„Sprzątanie Świata – Polska” to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. Od 1994 roku wraz z setkami tysięcy wolontariuszy: młodzieżą, dorosłymi – wszystkimi, którym zależy na ochronie środowiska, prowadzi się działania propagujące ograniczanie powstawania odpadów, selektywną zbiórkę i recykling, a także wyszukujemy i w miarę możliwości usuwamy dzikie wysypiska.  Zgodnie z opinią uczestników akcji, jest ona dla samorządów dobrym narzędziem w prowadzeniu ich działalności w zakresie gospodarki odpadami, dla placówek oświatowych interesującą metodą pracy wychowawczej oraz wartościowym sposobem na realizację wolontariatu.

W naszej szkole akcja „Sprzątanie świata” odbyła się 1 października. Klasy I - III porządkowały okolice ulicy Młyńskiej oraz przedszkola, natomiast starsze klasy wyruszyły w głąb wsi, posprzątać wiejski plac zabaw. Worków ze śmieciami zgromadziliśmy dużo! Oby czysto wokół nas było zawsze!


21 września 2014 r.

Międzynarodowy Dzień Pokoju

Już od 1982 roku obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pokoju. Obchody Międzynarodowego Dnia Pokoju rozpoczynają się w momencie gdy Sekretarz Generalny ONZ uderza, w znajdujący się w siedzibie ONZ w Nowym Jorku, Dzwon Pokoju (jest to jedna z 50 identycznych kopii dzwonu w Hiroszimie). Na Dzwonie widnieje napis „Niech żyje absolutny pokój na świecie” (Long live absolute Word peace).

Celem ustanowienia Międzynarodowego Dnia Pokoju jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na potrzebę uczczenia oraz przestrzegania pokoju oraz sprzeciwu wobec wojen. 21 września ma być dniem globalnego rozejmu i wyrzeczenia się przemocy a także stanowić zachętę dla wszystkich krajów do powstrzymania się od wszystkich aktów wrogości.

Sekretarz Generalny ONZ, Ban Ki Moon  zadecydował, iż tegoroczny Dzień Pokoju zostanie poświęcony edukacji na rzecz pokoju, starając się skierować myśli oraz finansowanie na problem edukacji na rzecz pokoju jako środka który może doprowadzić do swego rodzaju kultury pokoju.

W maju br. zapoczątkowana została także ogólnoświatowa kampania  „Uzbrojeni w sztukę” (Armed with Arts) w celu zwiększenia świadomości na temat Dnia Pokoju oraz promowania edukacji na rzecz pokoju w szkołach oraz lokalnych społecznościach poprzez projekt „Żuraw pokoju” (Peace Crane). Nasza szkoła chcąc włączyć się w tak szczytną akcję również przyłączyła się do tej inicjatywy.

Wszystkie klasy w naszej szkole tego dnia uczyły się składać żurawie z papieru metodą origami. Było to trudne zadanie, ale udało się sprostać. Z naszych 250 żurawi utworzyliśmy 70 metrową girlandę!


Girlanda z żurawi.

Dzięki informacji jednej z naszych mam (p. Król) szkoła przyłączyła się do Happeningu z okazji Międzynarodowego Dnia Pokoju (21 września) oraz Europejskiego Dnia Języków (26 września), którą organizuję szkoła w Prószkowie.  Wspólnie tworzyliśmy „ girlandę pokoju”, czyli inaczej girlandę z papierowych żurawi origami, którą zawiesiliśmy wokół naszej szkoły w dniach 24 – 26.09. W ten sposób chcieliśmy promować pokój na świecie oraz uświadomić wszystkim, że dobra komunikacja między narodami wymaga posługiwania się różnymi językami.

Nasza girlanda miała około 70 metrów długości i składała się z 250 żurawi. Wszystkim uczniom, rodzicom oraz nauczycielom, którzy pomogli w tworzeniu tej girlandy serdecznie dziękuję.

DZIĘKUJĘ DANKE THANK YOU J

Frau Jowita

 


22 września w naszej szkole pojawiło się  mobilne planetarium Orion, w ramach projektu Fascynujący Świat Nauki i Technologii 

Tematy zajęć „Wszechświat w pigułce” w mobilnym planetarium:

I etap edukacyjny (klasy I-III), 45 min.

Tematyka zajęć:

·         Prezentacja filmu popularno-naukowego na temat budowy i zjawisk Układu Słonecznego.

·         Prezentacja „Niebo z moich stron” z wykorzystaniem programu Stellarium.

Uczeń:

·         obserwuje i prowadzi proste doświadczenia przyrodnicze,   analizuje je i wiąże przyczynę ze skutkiem;

·         wyjaśnia zależność zjawisk przyrody od pór roku;

·         zna wpływ światła słonecznego na cykliczność życia na Ziemi. 

II etap edukacyjny (klasy IV-VI), 45 min.

Tematyka zajęć:

·         Prezentacja filmu popularno-naukowego na temat budowy i zjawisk Układu Słonecznego.

·         Prezentacja „Niebo z moich stron” z wykorzystaniem programu Stellarium.

·         Wykorzystanie podręcznych pomocy (obrotowa mapa nieba, nomogram faz księżyca, tablet z oprogramowaniem astronomicznym, atlas nieba) do identyfikacji obiektów i ustalania czasu zjawisk astronomicznych.

Uczeń:

·         podaje przykłady urządzeń ułatwiających obserwację przyrody (lupa, mikroskop, lornetka), opisuje ich zastosowanie, posługuje się nimi podczas prowadzonych obserwacji;

·         obserwuje wędrówkę Słońca w ciągu doby,  miejsca wschodu, górowania i zachodu Słońca w zależności od pory roku, wskazuje zależność między wysokością Słońca, a długością cienia;

·         wymienia nazwy planet Układu Słonecznego i porządkuje je według odległości od Słońca;

·         wyjaśnia założenia teorii heliocentrycznej Mikołaja Kopernika;

·         odnajduje zależności między ruchem obrotowym Ziemi, a zmianą pór dnia;

·         wykazuje zależność między ruchem obiegowym Ziemi, a zmianami pór roku.


SPOTKANIE Z POLICJANTEM

09.09.2014 r.

Pani Dyrektor wspólnie z gronem pedagogicznym wystosowała prośbę do Komendy Powiatowej Policji w Kędzierzynie – Koźlu o przeprowadzenie w naszej szkole pogadanki nt. zachowania zasad i przepisów ruchu drogowego w celu zapobiegania wszelkim niebezpieczeństwom w nowym roku szkolnym 2014/2015.

Oddelegowano do naszej szkoły sierż. sztab. Panią Małgorzatę Cisowską, która przeprowadziła pogadanki w dwóch grupach: klasy I – III oraz klasy IV – VI. Pani policjantka omówiła zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, zasady prawidłowego zachowania w szkole i poza nią, przedstawiła zagrożenia demoralizujące oraz uczuliła uczniów na prawidłowe korzystanie z internetu.


Próbny alarm przeciwpożarowy

W trosce o poprawę bezpieczeństwa wszystkich uczniów, w środę 03 września 2014 roku w Społecznej Szkole Podstawowej w Mechnicy przeprowadzony został próbny alarm przeciwpożarowy. Miał on na celu wyposażenie uczniów jak i nauczycieli w wiadomości i umie­jętności na temat zachowania i postępowania w razie zagrożenia pożarowego na terenie szkoły.

Sygnał do ewakuacji dał dwukrotny alarmowy dzwonek szkolny, o godzinie 12,30. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły, zachowując środki bezpieczeństwa, szybko
i sprawnie opuścili budynek szkoły, sprawdzili obecność. Przebieg ewakuacji nadzorował koordynator ds. bezpieczeństwa w szkole – Mariusz Podgórski. Zbiórka przed szkołą była potwierdzeniem, że wszystkie osoby będące w budynku zdążyły się ewakuować w wyznaczonym czasie.
Wychowawcy klas zdali raport o frekwencji dyrektorowi szkoły pani Elżbiecie Dziuda. Po odebraniu raportów o przebiegu ewakuacji, dyrektor szkoły odwołała alarm. Ewakuacja przebiegła w sposób sprawny i bardzo szybki (trwała 1 minutę).

Przeprowadzony alarm był sprawdzianem umiejętności nie tylko dla uczniów, ale również dla nauczycieli i obsługi. Ewakuacja została przeprowadzona prawidłowo, świadczy to o dużej wiedzy osób biorących udział w alarmie próbnym.


Teatr 62 Brema

W ramach współpracy po miedzy kołami DFK Kamionka, DFK Dobieszowice, a SSP w Mechnicy naszą szkołę odwiedził "Teatr 62 Brema" z Bremy (Niemcy), który zaprezentował uczniom w języku niemieckim bajkę pt. "Muzykanci z Bremy".  Aktorami było 5 uczniów ze szkoły podstawowej w Bremie, a narratorem ich pani nauczycielka. Po przedstawieniu chętni uczniowie z naszej szkoły dostali przebrania i również mogli zagrać w tej sztuce. Wszyscy świetnie się bawili. Na pożegnanie każdy z naszych uczniów otrzymał 1 Feniga na szczęście.


Początek roku szkolnego 2014/2015

Nowy rok szkolny będzie dla nas wyjątkowy, gdyż w nasze szkolne progi zawitali nowi uczniowie. Po raz pierwszy od bardzo dawna klasa pierwsza liczy aż 25 osób! Cieszymy się, że będzie nas więcej! A oprócz nowych uczniów, mamy też nowych nauczycieli: panią Agnieszkę Łakomik (kl. I) i Sabinę Herman (kl. III). Pani Dyrektor przywitała licznych gości, uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły po wakacyjnej przerwie i opowiedziała o swoich staraniach, aby na jednej z głównej ulic Mechnicy postawić sygnalizację świetlną w celu bezpieczeństwa najmłodszych oraz mieszkańców naszej wsi. Wszystko zmierza do sfinalizowania działań Pani Dyrektor. Na uroczystym apelu zarówno rodzice jak i uczniowie zostali pouczeni o bezpiecznym zachowaniu się na terenie szkoły ze względu na rozpoczęcie budowy boiska szkolnego.

Aby pierwszakom było swojsko i miło, pani Elwira Mazurek przygotowała z klasą drugą powitalny apel z piosenkami i dobrym humorem.

Na koniec było to, na co pierwszaki czekały ze zniecierpliwieniem, czyli trzymanie w objęciach ogromnych tyt! Taki to przywilej pierwszoklasisty!

Potem wszyscy rozeszli się do swoich klas i wychowawczyń, aby oficjalnie się przywitać i porozmawiać.


Zakończenie klasy 6

26 czerwca po uroczystej Mszy Św. absolwenci klasy wraz z rodzicami, zaprosili wszystkich nauczycieli oraz pracowników szkoły na uroczyste zakończenie edukacji w SSP w Mechnicy. Były kwiaty i podziękowania dla nauczycieli i rodziców. Były łzy radości na przedstawieniu, które przygotowała klasa 6, na którym to przedstawiali scenki z życia ich klasy. Były również łzy smutku gdy trzeba było się żegnać. A w piątek 27 czerwca oczekiwany dzień przez wszystkich zakończenie Roku Szkolnego. Cała szkoła żegnała naszych absolwentów i ich rodziców, wręczano uczniom wszystkich klas nagrody za sukcesy w nauce i świadectwa z czerwonym paskiem.


Poniżej galeria zdjęć do projektu realizowanego przez panią Agnieszkę Błachut pt.: Żywe obrazy,
która znajduje się na stronie księgarni Makama, dzięki uprzejmości pani Iwony Witkiewicz-Geisler.


Spotkanie z Panią Prezydentową Jolantą Kwaśniewską

8 marca 2014 r. Pani Dyrektor Elżbieta Dziuda gościła w ośrodku jeździeckim Lewada w Zakrzowie na konferencji poświęconej: „Aktywności kobiet na obszarach wiejskich szansą na poprawę jakości życia”w Zakrzowie. Gościem honorowym tegorocznego Dnia Kobiet była Pani prezydentowa Jolanta Kwaśniewska –  znawczyni stylu opowiadała kobietom o tym, czym jest partnerstwo? Jak aktywność wpływa na poczucie wartości? Czy też odpowiadała na pytania, jak ważna jest praca i rodzina?

Konferencja spotkała się z dużym zainteresowaniem pań. Podczas spotkania odbył się wykład szefowej fundacji „Dress for Success Poland” - Doroty Stasikowskiej-Woźniak.


Regionalne Centrum Rozwoju Edukacji w Opolu realizuje projekt systemowy w ramach Priorytetu IX. Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach, Działania 9.1. Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej, jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty.

Projekt nosi nazwę „Fascynujący świat nauki i technologii”

Nasza szkoła również bierze udział w tym projekcie. Jedna z atrakcji tego projektu była wycieczka do Niwek, gdzie znajduje się „Zaczarowany Świat II”. 12 lutego wycieczkę miały klasy I – III, a 13 lutego klasy IV – VI.

Wycieczka wzbudziła ogromny zachwyt i wywołała wiele entuzjazmu wśród uczniów, ponieważ były to niesamowicie ciekawe i twórcze zajęcia. W zasadzie pół dnia minęło w błyskawicznym tempie i nikt się nudził! Dzieci zostały również ugoszczone śniadaniem, obiadem i prowiantem na drogę powrotną, więc miały dużo sił do kreatywnych pomysłów. Uczniowie zostali podzieleni na cztery grupy, aby łatwiej się pracowało. Odwiedziliśmy wiele interesujących pomieszczeń, w których odbyły się zajęcia praktyczne:

·        ECOLOGICUM – uczniowie mogli samodzielnie wykonać preparaty z cebuli, które potem obserwowali pod mikroskopem w kilku powiększeniach, a następnie wykonywali rysunek obejrzanego preparatu.

Dzieci badały zmysł wzroku, za pomocą specjalnych googli obserwowały wszelkie zniekształcenia i wykonywały ćwiczenia na koordynację ruchową.

Bawiły się też lustrami i wykonywały zadania na różnorodne odbicia lustrzane.

·        ASTROLOGICUM – w tym magicznym miejscu uczniowie poznali internetowy program astronomiczny stellarium, który jest dostępny dla wszystkich w sieci. W programie można obserwować niebo nad własna miejscowością, można rozpoznawać gwiazdy, gwiazdozbiory i konstelacje.

Za pomocą plastikowych i papierowych okularów chromatycznych zawierających siatkę dyfrakcyjną uczniowie obserwowali rozszczepienie światła w różnych postaciach, np. tęczy.

Oglądały mapy planet.

A dzięki detektorom do wykrywania promieni UV (promieni ultrafioletowych) widziały różnokolorowe zabarwienia pod wpływem światła dziennego.

 

·        ROBOTICUM – uczniowie mieli okazję pobawić się robotami sterowanymi za pomocą pilotów.

Samodzielnie przygotowali proste programy sterujące robotami zbudowanymi z klocków Lego WeDo przez komputer. Roboty miały wbudowane silniczki sterujące, więc każdy ruch uczniowie mogli pobudzić w robocie za pomocą programu komputerowego.

·        KNEXARIUM – dzieci miały tu prawdziwy pokój zabaw, dzięki klockom K’nex

Konstruowały i składały urządzenia techniczne z gotowych  zestawów do montażu np. dźwig, samochody, samoloty, domki, statki. Aby właściwie wykonać zadanie, musiały ściśle trzymać się instrukcji.

 

Na koniec każdy z uczniów dostał piękny prezent – grę tangram z książeczką zawierającą rozmaite rysunki do układania. O wrażeniach jeszcze długo rozmawialiśmy, bo ta nauka, to tak naprawdę była fascynująca zabawa, a jak powiedział GLENN DOMAN:

„Zabawa jest nauką, nauka – zabawą. Im więcej zabawy – tym więcej nauki”


7 marca 2014 r.

Wojewódzki dzień przeciw otyłości.

Co drugi Polak ma nadwagę, a co piąty zmaga się już z otyłością. Światowa Organizacja Zdrowia mówi nawet o epidemii: na świecie co roku z powodu schorzeń powiązanych z otyłością i nadwagą umiera ponad 2,5 miliona ludzi! 

Otyłość ma szczególnie negatywne konsekwencje w przypadku dzieci i młodzieży. Otyli nastolatkowie zmagają się ze złym samopoczuciem, apatią, niską sprawnością fizyczną i brakiem akceptacji wśród rówieśników. Ponadto zbędne kilogramy uniemożliwiają prawidłowy rozwój młodego organizmu. 

W ramach tego dnia uczniowie wykonywali plakaty na ten temat. Wszystkie plakaty zostały wywieszone na gazetce obok Sali gimnastycznej, aby każdy mógł je podziwiać.

A oto nagrodzeni wyróżnieni uczniowie:

I miejsce: Dawid Wenszka i Marta Ludwig

II miejsce: Marta Barzantny

III miejsce: Dawid Pyka

Wyróżnienia: Dominika Wieczorek, Milena Hyla

 


10.02.2014 r. DZIEŃ PRZEBIERAŃCA

Na ten dzień uczniowie czekali i długo się przygotowywali! Tego dnia każdy uczeń przybył do szkoły w przebraniu, niektóre dzieciaki naprawdę trudno było rozpoznać! W tym roku szkolnym przebrania zaskakiwały i przeszły najśmielsze oczekiwania nauczycieli. Jednak tak zaskakiwani możemy być każdego dnia J !

Bardzo trudno było wybrać króla i królową przebierańców.

W kl. I –III królową przebierańców została Marlena Barzantny z kl. III – przebrana za modelkę, przybyła w prawdziwych czerwono – brokatowych szpilkach mamy Halinki! Królem został Florek Segrodnik z kl. I, gdyż przebrał się za słodką myszkę!

Wyróżniliśmy też: Karinkę Kowacz z kl. I – wiewiórka, Michała Bochynka z kl. I – clown i Maćka Sitka z kl. II – pirat.

W kl. IV – VI tytuł król przebierańców zgarnął Rafał Jasik z kl. V – przemieniony w piękną pannę młodą w sukni ślubnej mamy Renatki! Zatem może powinniśmy nadać mu jednak tytuł królowej, a nie króla?! Hmm…J Królową została Zuzanna Jesionek z kl. V – kocica.

Wyróżniliśmy także: Martę Barzantny z kl. V – Michael Jakson, Martę Ludwig z kl. V – Paryżanka, Szymona Psyka z kl. V – kobieta o bujnych kształtach, Milenę Hylę z kl. IV – mim, Dominikę Wieczorek z kl. VI – Egipcjanka.

Uczniowie zostali wyróżnieni dyplomami i nagrodami, a potem pani Elwira i pani Patrycja ruszyły z wszystkimi w tany, a ze sala gimnastyczna przestrzeni dużo ma, to było wesoło, gwarno i rytmicznie!

W tym dniu okazało się również, że klasa V nazbierała najwięcej groszy w akcji „GÓRA GROSZA”! Celem akcji jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie i dofinansowanie domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, pogotowi rodzinnych, zawodowych rodzin zastępczych oraz najbardziej potrzebujących domów dziecka, które realizują prorodzinne programy wychowawcze. Cieszymy się, że mogliśmy pomóc! Pani Patrycja nagrodziła klasę V czekoladami Milkami


Wojewódzki dzień prawidłowej postawy ciała
07 lutego 2014r.

 

W związku z tym, iż w tym roku szkolnym Opolski Kurator Oświaty jest realizatorem programu „Rok Szkoły w Ruchu" w województwie opolskim, którego celem jest rozwój i upowszechnianie aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży szkolnej, nasza szkoła również bierze czynny udział w tej akcji. Obchodziliśmy dzień prostego kręgosłupa, który jest również jednym z elementów programu przeciwdziałania wadom postawy ciała u dzieci i młodzieży.

Tego dnia Pani Patrycja poprowadziła na wszystkich przerwach międzylekcyjnych ćwiczenia na prosty kręgosłup i właściwą postawę sylwetki. Uczniowie bardzo chętnie brali udział w tym działaniu, gdyż było to dla nich urozmaicenie, a poza tym dzieciaki uwielbiają być w ruchu. Oprócz ćwiczeń uczniowie mogli obejrzeć występ zespołu tanecznego, którego opiekunem jest pani Patrycja. Wszyscy byliśmy zachwyceni tańcem z pomponami, bo nasze dziewczęta wyglądały jak prawdziwe cheerleaderki!

Pani Patrycja przypomniała uczniom, że: O PRAWIDŁOWO UKSZTAŁTOWANY I ZDROWY KRĘGOSŁUP NALEŻY DBAĆ CZYNNIE PRZEZ CAŁE ŻYCIE.

Ćwiczenia, które zostały pokazane zapewne pomogą nam w utrzymaniu lub skorygowaniu postawy naszych sylwetek.! Ta wiedza bardzo nam się przydała!

 


Wojewódzki dzień lekkiego tornistra
24 kwietnia 2014r.

Nasza szkoła dba nie tylko o rozwój intelektualny uczniów, ale również rozwój fizyczny.

Dlatego nasi uczniowie regularnie biorą udział w akcji „Tornister na wagę zdrowia”, ma służyć zwróceniu uwagi uczniów, rodziców i nauczycieli na powszechność występowania wad postawy oraz podniesieniu ich świadomości w tym zakresie, podjęciu działań do skutecznego obniżenia wagi tornistrów szkolnych, promowaniu właściwych nawyków prozdrowotnych.

W związku z obchodami dnia lekkiego tornistra nasi uczniowie mieli po raz kolejny zważone tornistry, dostali ulotki i foldery na temat prawidłowej postawy ciała. Akcję przeprowadziła nasza niezawodna pielęgniarka szkolna pani Weronika, ponieważ w jej gabinecie znajduje się kącik do ważenia tornistrów oraz waga sprężynowa. Wszystkie noty pani Weronika zapisuje w swoich archiwach. W trakcie ważenia plecaków przypomniano uczniom jak we właściwy sposób wybrać tornister oraz jak prawidłowo zapakować i kontrolować jego właściwe użytkowanie.

Niestety wielu uczniów miało ciężkie tornistry szkolne, jest ich coraz mniej, ale nadal będziemy stosować profilaktykę w celu całkowitego wyeliminowania przeciążonych tornistrów. Cieszymy się też, iż nasi uczniowie mają szafki szkolne, co również umożliwia odciążenie plecacków!

 


11.01.2014 r.  Biskup Rudolf Pierskała przyjął święcenia biskupie w kościele seminaryjno – kademickim z rąk nuncjusza apostolskiego abp. Celestino Migliore.

W uroczystości wzięli udział bliscy bp. Pierskały, a także delegacja z jego rodzinnej parafii i miejscowości, wraz z przedstawicielami lokalnych władz. Nasz szkołę reprezentowała Pani Dyrektor Elżbieta Dziuda.

Obrzęd święceń odbył się przed południem. W uroczystej Mszy św., koncelebrowanej przez ponad 100 kapłanów, uczestniczyli biskupi, nie tylko z metropolii górnośląskiej.

Bp Pierskała będzie biskupem pomocniczym diecezji opolskiej.

Rudolf Pierskała pochodzi z maleńkiej Kamionki niedaleko Mechnicy, mieszkańcy tych miejscowości są bardzo uradowani, ponieważ ksiądz Rudolf jest bardzo lubiany wśród swoich ziomków.

Święcenia ks. Rudolfa Pierskały na nowego biskupa pomocniczego to dla rodzinnej Kamionki i całej mechnickiej parafii było wielkie święto. Przyozdobiono domy, szkołe, powieszono wielki napis przy wjeździe, a obecność mieszkańców na uroczystości to wyrazy tej radości.

Ks. Pierskała cieszy się razem z nimi - na razie na odległość. Swoją biskupią posługę zaczyna pod hasłem „Radość, rodzina, Ewangelia”.  Ci, co go już znają, twierdzą, że mitra też go nic nie zmieni.

Myślą tylko, jak do niego się zwracać? Wypada dalej mówić do niego Rudi?

KOLĘDA SZKOLNA

22 stycznia 2014 r. ks. Rudolf Golec przyszedł do szkoły „po kolędzie”. Wspólnie pomodliliśmy się, wyśpiewaliśmy kolędy do gitarowych nut pani Ani, a ksiądz poświecił wszystkie szkolne pomieszczenia. Ministranci natomiast na każdych drzwiach zaznaczyli kolędę napisem: K + M +B = 2014 r.

Uczniowie i pracownicy szkoły zostali obdarowani przez księdza obrazkami i nasza coroczna tradycja została zakończona!


Dzień Babci i Dziadka

21 stycznia 2014 r. w naszej szkole gościli szanowni dziadkowie oraz przemiłe babcie. Pani Dyrektor serdecznie przywitała wszystkich seniorów, a wnukowie zaśpiewali z całego serca „Sto lat”!

W związku z tym, iż tegoroczne jasełka były bardzo pięknie, pani Ania razem z uczniami przedstawiła je po raz drugi.

Wnuki przygotowały dla babć i dziadków niespodzianki – prezenty z okazji ich święta, a potem wszyscy się cieszyli, rozmawiali i biesiadowali przy poczęstunku przygotowanym przez mamy uczniów klasy IV - dziękujemy!


09.01.2014 r.

W tym dniu gościliśmy uczniów III klasy gimnazjum z Zespołu Szkół w Komornie. Pan Gerard Wilczek wspólnie z uczniami przygotował na kółku teatralnym, świąteczne przedstawienie w gwarze śląskiej. Trzeba przyznać, że było bardzo udane i zabawne, a stroje aktorów były inspirujące. Zakręciła się nam łezka w oku, bo wielu tych młodych ludzi, to wychowankowie naszej szkoły! Jesteśmy dumni!


JASEŁKA SZKOLNE
20.12.2013r.

Tegoroczne jasełka szkolne przygotowała pani Ania. Przedstawienie świąteczne, pt. „Niezwykła noc” bardzo wszystkich zachwyciło. Było przygotowane z klasą i na wysokim poziomie artystycznym. Na scenie podziwialiśmy praktycznie połowę uczniów naszej szkoły, począwszy od młodszych dzieciaków do najstarszych! Do stajenki Pana Jezusa przyszło w tym roku wiele postaci, tych tradycyjnych, jak: pasterze i trzej królowie, ale również zwierzątka: niedźwiadek, pieski, owieczki i nawet czarna owca! Trzeba przyznać, że role zwierząt podobały się najbardziej, bo były naturalne, zabawne i urocze. Po raz pierwszy można było zobaczyć na scenie dwie Maryje. Jedna z nich wspólnie z dorosłym Jezusem wspominała na zasadzie retrospekcji dzień, kiedy go urodziła, a druga Maryja razem z Józefem zmagała się z trudnościami zimowej nocy, gdy szukała miejsca, aby spokojnie urodzić. Obie postaci zostały odegrane bardzo wiarygodnie. Na scenie nieustannie się cos działo, co wymagało na pewno dużej ilości prób!  Chór anielic pięknie śpiewał kolędy, a Marta Barzantny wyśpiewywała piosenki, które dotknęły naszych serc i bardzo wzruszyły. Przesłanie tego przedstawienia było świąteczne i przywołało magie świąt. Pani Ania śpiewała wspólnie ze wszystkimi uczniami i nauczycielami kolędy. Były to niezapomniane chwile. Wszyscy aktorzy napracowali się niesamowicie! Gratulujemy też cudnej dekoracji, wykonanej przez panią Anię! Na koniec Pani Dyrektor złożyła wszystkim życzenia i już można było myśleć o feriach świątecznych!


11.11.2013r.

Apel z okazji Święta Odzyskania Niepodległości przygotowała pani Elwira, a oprawę muzyczną w postaci patriotycznych piosenek poprowadziła pani Ania. W tym roku szkolnym uroczystość została uświetniona głównie poezją, którą recytowali uczniowie z klasy IV i klasy VI. Dzięki temu społeczność szkolna nie tylko mogła spędzić czas słuchając pięknych rymów, niebanalnych lirycznych wyznań poetów, ale też nauczyć się patriotycznych postaw.


DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

14.10.2013 R.

Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole, jak zawsze, przeżyliśmy bardzo uroczyście. Pierwszaki pod kierunkiem wychowawcy pani Elwiry Mazurek przedstawiły program artystyczny, widać było, iż są przejęte swoim pierwszym występem. Aby tradycji stało się zadość, uczniowie kl. I odbili swoje paluchy na kartce i złożyli uroczystą przysięgę, a Pani Dyrektor pasowała każdego pierwszaka na ucznia naszej szkoły dotykając go w ramie długim ołówkiem.

Pani Jowita Śliwińska wspólnie z samorządem uczniowskim przygotowała zabawne przedstawienie, a zespół wokalno – instrumentalny zaśpiewał piosenkę przygotowaną przez panią Anie Cielniak.

Na tym uroczystym apelu wyróżnieni zostali pracownicy szkoły, którzy otrzymali Nagrodę Dyrektora Szkoły, wśród nich znaleźli się: Pani Dyrektor Elżbieta Dziuda, Joanna Szalecka, Iwona Wicher oraz Dorota Bustrycka. Gratulujemy!!! J

W tym dniu została również podsumowana zbiórka publiczna na zakup busa szkolnego, która trwała 17.09.2012 r. – 17. 09. 2013 r. Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Mechnica zaprosiło wielu sponsorów busa szkolnego, aby podziękować im i wręczyć dyplomy „Przyjaciela Szkoły”. Na apelu głos zabrała pani starosta powiatu kędzierzyńsko – kozielskiego Małgorzata Tudaj, która uwielbia poezję ks. Jana Twardowskiego – patrona naszej szkoły. Przemówienie było wzruszające i pięknie podsumowało wszystko co działo się w tym dniu.


SPRZĄTANIE  ŚWIATA

4 października, jak co roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji Sprzątanie Świata. Klasy I – III sprzątały okolice szkoły: boisko, ulicę Młyńską, przystanek. Starsze klasy udały się w miejsce tak zwanej sztormówki, a klas V doszła aż do placu zabaw. Oj tam się działo! Śmieci były całe wory, szkoda, że w miejscu, gdzie bawią się dzieci jest tyle brudu! Gdy skończyliśmy nasze prace porządkowo – zbierackie posegregowaliśmy na boisku szkolnym, uzbierane śmieci do specjalnych worków, na: plastik, papier, szkło i inne surowce.  Tak będzie łatwiej wykorzystać je do recyklingu.

Cieszymy się, iż mogliśmy wziąć udział w tej akcji. Niech czystość będzie wizytówka naszej szkoły!


Rozpoczęcie roku szkolnego 2013/2014

Rok szkolny 2013/2014 w naszej kochanej szkole rozpoczęliśmy od nabożeństwa w Kościele. Ksiądz wygłosił kazanie, a dzieci śpiewały piosenki przy akompaniamencie Pani Ani – katechetki.

Później wszyscy przyszliśmy do sali gimnastycznej, gdzie odbył się uroczysty apel. Gdy  wprowadzono sztandar szkolny, wszyscy zgromadzeni na sali odśpiewali hymn państwowy. Pani Iwona w zastępstwie Pani Dyrektor poprowadziła apeli przedstawiła wszystkich super nauczycieli naszej szkoły. Obejrzeliśmy również przedstawienie przygotowane przez klasę drugą o kończących się wakacjach.

Klasa pierwsza otrzymała od swojej wychowawczyni Pani Elwiry ogromne tyty. Było widać, że bardzo się ucieszyły nasze pierwszaczki. Po apelu uczniowie wraz ze swoimi wychowawczyniami rozeszli się do klas. Gdzie wszyscy przywitaliśmy się bardzo serdecznie i otrzymaliśmy plan lekcji. Następnie rozeszliśmy się do domów, by jeszcze skorzystać ze słonecznej pogody i pobiegać na powietrzu. Osoby dojeżdżające jak zawsze odwoził Pan Franek naszym nowym, ładnym busem, każdy chciał zobaczyć ten lśniący nowością pojazd :))

Ten dzień był radosny dla nas wszystkich, ponieważ wznów wszyscy się spotkaliśmy!

Dominika Wieczorek 
       

 

Copyright by SSP Mechnica 2012/2013